kasz

Zbiórka kasztanów dla danieli

W Jedynce zbieramy kasztany dla stada danieli, które w 2015 roku zostało reintrodukowane na tereny okolic Opola Lubelskiego. Zbiórka odbywa się na prośbę Koła Łowieckiego „Bekas” z Opola Lubelskiego. Myśliwi przede wszystkim opiekują się zwierzętami i bardzo dbają o ich liczebność i kondycję. Zwrócili się do nas z prośbą, aby uczniowie pozbierali owoce kasztanowca, które zapewnią pokarm na zimę dla tego stada danieli.

Poznajmy te zwierzęta

Daniel zwyczajny (Dama dama) – gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce.

Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego. Długość ciała wynosi 130–150 cm, wysokość w kłębie ok. 105 cm. Samce (byki) są wyraźnie większe od samic (łań) i przeciętnie ważą od 65 do 80 kg (nawet do 120 kg), samice 30–50 kg (do 90 kg). Najczęściej występującym wariantem szaty jest rudobrązowe ubarwienie grzbietu z charakterystycznymi białymi plamami. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna smuga. Spód ciała jest biały, na zadzie występuje biała plama z ciemnym obrzeżeniem, tzw. lustro. Ogon jest od góry czarny, od spodu biały. W zimie ubarwienie grzbietu ciała zmienia się na szare, bez plam (tzw. szata zimowa). Inne warianty szaty, to formy melanistyczna (ciemnoszara) i leucystyczna (prawie biała), która dość często jest mylona z albinizmem. Jak u innych przedstawicieli jeleniowatych, samiec posiada poroże, które co roku zrzuca (zwykle w maju), a na jego miejsce wyrasta nowe, w młodym wieku większe, u starszych osobników często słabsze. Są one bardziej szerokie, łopatowate, a jednocześnie mniejsze niż u jelenia szlachetnego. Samica nie posiada poroża. Największe poroża 6–10-letnich danieli osiągają 5–7 kg. Daniele mają dobry węch, słuch i bardzo dobry wzrok (tylko w dzień).

Serdecznie zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę kasztanów

Szkolne Koło PCK – Krystyna Flisiak

One Comment to “Zbiórka kasztanów dla danieli”

  1. […] naszej szkoły zbierali kasztany dla stada danieli, które liczy około stu sztuk.  Najwięcej przyniosły klasy 5C, 5B, 4A i 4C. Uczniowie tych klas […]

Comments are closed.