Nasza Szkoła, wraz z dziesięcioma innymi szkołami powiatu opolskiego, przystąpiła do międzynarodowego projektu „Kreator Przedsiębiorczości”,  realizowanego przez 20 lokalnych grup działania oraz partnera ze Słowacji.

    Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, promowanie lokalnej przedsiębiorczości oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży i dorosłych.

    W ramach projektu zostaną zrealizowane dwa przedsięwzięcia: Laboratorium Przedsiębiorczości, które jest skierowane do młodzieży  z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak” oraz Centrum Produktu Lokalnego, pełniące funkcję wspierającą rejestrację i sprzedaż lokalnych produktów.

W ramach realizacji projektu odbyło się już:

  • Gala „Junior Biznes” – 29 listopada 2018 r.  – Wzięli w niej udział wszyscy uczestnicy – 100 uczniów oraz 20 opiekunów.
  • Szkolenie dla opiekunów z prowadzenia gier strategicznych w ramach innowacyjnej metody nauczania przedsiębiorczości – 14  grudnia 2018 r.  – Opiekunowie zostali przeszkoleni przez trenera z fundacji OIC Poland w Lublinie z zakresu innowacyjnej metody nauczania przedsiębiorczości z wykorzystaniem gier strategicznych, którą będą wdrażać w szkołach podczas warsztatów  z młodzieżą.
  • Warsztaty dla uczestników projektu dotyczące gier strategicznych – 19 grudnia 2018 r. – zajęcia poprowadzili przeszkoleni nauczyciele w szkołach. Uczniowie prowadzili swoje firmy z wykorzystaniem gry strategicznej. W każdej szkole zostali wyłonieni zwycięzcy – 2 osoby, które w  ramach nagrody wyjadą za granicę  do partnera projektu – Słowacji.

    Z naszej szkoły na tygodniowe ferie zimowe do zagranicznego partnera projektu Słowacji wyjadą razem z osiemnastoma innymi uczestnikami: Patrycja Jarska z klasy VIII C i Julia Wicha z klasy VI C.

Przed nami jeszcze druga część projektu:

  • Konkurs „Junior Biznes w grze” – kwiecień 2019 r.  Każda drużyna zaprezentuje na scenie swój biznesplan w formie prezentacji.
  • Obóz edukacyjny w Międzywodziu w wakacje 2019 r., na który pojadą cztery zwycięskie drużyny.

Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy.

W skład drużyn wchodzą:

  • Julia Wicha, Jakub Makoś, Diana Januszek, Weronika Sagatowska, Maja Stasiak – opiekun Katarzyna Pocztarska
  • Patrycja Jarska, Katarzyna Baszcz, Angelika Kazimierczak, Małgorzata Czapla, Joanna Prościńska – opiekun Krystyna Flisiak

Krystyna Flisiak

Gala „Junior Biznes”

Warsztaty – Gry strategiczne

    Wyjazd na Słowację

    Kreator Przedsiębiorczości, konkurs I właśnie się zakończył. Nagrodą był wyjazd na Słowację. Nasze uczennice, Patrycja Jarska z klasy VIII oraz Julia Wicha z klasy VI w dniach 8 – 15 lutego 2019 r. uczestniczyły w tygodniowym zimowisku, w trakcie którego doskonaliły swoje umiejętności narciarskie, poznawały zasady przedsiębiorczości i korzystały z innych atrakcji, jak Aquapark czy kręgielnia.
Gratulujemy.
Przed nami ostatni etap konkursu, w którym walczymy o wyjazd wakacyjny nad morze dla całej drużyny.

Konkurs „Junior Biznes w grze” 

    Za nami druga część projektu w Konkursie „Junior Biznes w grze”. Spotkaliśmy się wszyscy w Opolskim Centrum Kultury w Opolu Lubelskim 26 kwietnia 2019 roku godzinie 9.00.  Każda z dwudziestu drużyn zaprezentowała na scenie swój biznesplan w formie prezentacji. Konkurencja była ogromna, pomysły niesamowite. Jury najwyżej oceniło cztery zespoły. Uczniowie z tych drużyn pojadą na obóz edukacyjny w Międzywodziu w wakacje 2019 r.

Oto szczęśliwcy:

I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej z Poniatowej Kolonii, która przedstawiła projekt na biznes „CosmoStrefa Park Edukacji i Rozrywki”
II miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej w Chodlu za pomysł na biznes Firma Sprzątająca „Miotełka”
III miejsce powędrowało do grupy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Józefowa nad Wisłą za plan na firmę „JabłkoweLove”
IV miejsce zajął team ze Szkoły Podstawowej w Chodlu za pomysł na działalność gospodarczą „PoSąsiedzku”.

    My, z naszym biznesem „Opolska Jabłoń”, zajęliśmy piąte miejsce i szczerze gratulujemy zwycięzcom. „Buła, bułeczka” zajęła dalsze miejsce. Spróbujemy na drugi rok.

Krystyna Flisiak

Obejrzyj naszą prezentację – kliknij w obrazek, aby pobrać