Wizyta Pań i Panów z Koła Myśliwskiego „Bekas”.

Uczniów Jedynki odwiedzili dzisiaj, 17 listopada 2022 roku, niezwykli Goście. Byli to przedstawiciele Koła Łowieckiego „Bekas” z Opola Lubelskiego: prezes Koła Pan Zbigniew Wójtowicz oraz członkowie Pani Małgorzata Przychodzeń-Szczypa, Pani Dominika Szmit i Pan Robert Woś. Goście opowiadali o historii koła, o swojej działalności i o zwierzętach. Myśliwi nie tylko strzelają, ich głównym zadaniem jest opieka nad zwierzętami. Bardzo intensywnie dokarmiają je, dbają o ich liczebność, fotografują. Co roku prowadzona jest inwentaryzacja niektórych gatunków łownych. Członkowie koła kultywują stare tradycje łowieckie, a także uprawiają na swoich polach między innymi pszenicę, ziemniaki i topinambur przeznaczone na paszę dla zwierząt.

Koło „Bekas” funkcjonuje na terenie Opola Lubelskiego 74 lata, należy do niego 107 osób, w tym 30 kobiet nazywanych Dianami. Siedzibą koła jest domek myśliwski na Jankowej, wyremontowany w latach 2007-2010. Zapraszani są tam harcerze na letnie obozy, a także uczniowie na ogniska, pokazy i prelekcje

Na spotkaniu z Kołem Łowieckim „Bekas” były trzy klasy: IV A, III B i II B. Dzieci miały okazję dotknąć poroża jelenia, daniela i łosia, obejrzały bogato zdobione kroniki koła łowieckiego, czasopisma poświęcone tematyce łowieckiej.

Uczniowie naszej szkoły zbierali kasztany dla stada danieli, które liczy około stu sztuk.  Najwięcej przyniosły klasy 5C, 5B, 4A i 4C. Uczniowie tych klas będą mogli skorzystać z gościnności koła łowieckiego i w okolicy domku myśliwskiego urządzą na wiosnę ognisko.

Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawą wizytę oraz smaczne krówki z logo koła „Bekas”, a danielom życzymy smacznego!

Zobacz też: Zbiórka kasztanów dla danieli