Wyjazd edukacyjny do Lublina

     Dnia 29.05.2019 uczniowie klas 7 Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim i uczniowie klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Skokowie  brali udział w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. W ramach wyjazdu uczestniczyli w pokazach chemicznych  na wydziale chemii w UMCS w Lublinie. Ochotnicy wykonywali doświadczenia chemiczne lub asystowali przy ich wykonywaniu. Wszyscy uczniowie przez  ponad godzinę z zainteresowaniem śledzili kolejno wykonywane doświadczenia. Była to godzina magii i czarów chemicznych- zachęcająca do zgłębiania zjawisk zachodzących w przyrodzie. Po pokazach uczestnicy  zrobili sobie pamiątkowe  zdjęcia przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie – Wielkiej Polskiej  Noblistki.

    Uczniowie zwiedzili również  Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944). Muzeum martyrologiczne powstało w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Panie przewodniczki oprowadzając nas po muzeum pokazały wystawy stałe i czasowe, przekazały fragmenty historii o życiu  więziennym  przebywających na Majdanku, którym nieodłącznie towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca i choroby. Nasi uczniowie swoją postawą i zachowaniem złożyli hołd więźniom, którzy „trafili” na Majdanek.

Opiekunowie wyjazdu

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności