Pancake Day 2024

W ostatni wtorek przed Środą Popielcową w Wielkiej Brytanii jest obchodzony Pancake Day (Dzień Naleśnika). Jest on brytyjskim odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. Początki Pancake Day datuje się na XV wiek, kiedy to w czasie Wielkiego Postu w krajach anglosaskich zakazane było spożywanie jajek i mleka. Aby te składniki się nie zmarnowały, ludzie postanowili przygotowywać z nich naleśniki w ostatnim dniu przed Środą Popielcową. Pancake Day kojarzy się nie tylko z jedzeniem naleśników, ale również z licznymi zawodami Pancake Race, czyli wyścigami z naleśnikiem na patelni. Tradycja wyścigów została zapoczątkowana przez mieszkankę Buckinghamshire, która nie usłyszała kościelnych dzwonów wzywających na mszę gdy smażyła naleśniki. Aby nie spóźnić się do kościoła, wybiegła z domu z patelnią ze smażącym się jeszcze naleśnikiem.

 W ramach lekcji o kulturze krajów brytyjskich uczniowie klas 4b i 5a w poniedziałek i wtorek, mieli okazję poczuć namiastkę obchodzonego dzień przed Popielcem – PANCAKE DAY, czyli dnia naleśnika, obchodzonego również pod różnymi nazwami w większości krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Podczas tego dnia nie tylko pochłania się naleśniki, ale także organizowane są liczne zawody z tym daniem związane, czyli Pancake Race. Uczniowie klas 4b i 5a odbyli tego dnia turniej na wyścig z naleśnikami z jednoczesnym ich podrzucaniem w strojach kuchennych z fartuchem i czapką kucharską, rozwiązywali łamigłówki matematyczne, oglądali film o wyścigach naleśnikowych w Wielkiej Brytanii, utrwalili słownictwo związane z przygotowaniem naleśników.

Wspaniałej zabawie towarzyszył duch rywalizacji o tytuł najsprytniejszego mistrza patelni.

Barbara Gołofit

dyplom Mistrza Wyścigu