UJ chemia

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla szkół podstawowych

W roku szkolnym 2020/2021 po raz pierwszy została zorganizowana Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem Olimpiady był Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Fundacja Nauka i Wiedza.

W Olimpiadzie wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły.

Olimpiada składała  się z trzech etapów:

Etap pierwszy odbył się 19.02.21 w formie zdalnej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 2 uczniów: Dominika Barszcz – klasa 8a i Mateusz Sokołowski klasa – 8b

Etap drugi-  odbył się: 26.03.21 i druga część  09.04.21. Do finału dostał się Mateusz Sokołowski – klasa 8b.

Etap III – Finał odbył się  stacjonarnie w siedzibie Organizatora  w Uniwersytecie Jagiellońskim  na wydziale Chemii w Krakowie dnia 29.05.21. Brało w nim udział 307 uczniów z całej Polski.

Mateusz przygotowując się do II i III etapu pogłębiał treści chemiczne z pozycji zaproponowanych przez Organizatora Olimpiady. Wskazana literatura jest rekomendowana dla maturzystów o rozszerzonym profilu chemicznym, autorami niektórych pozycji byli naukowcu z Uniwersytetu Jagiellońskiego  w Krakowie. W oczekiwaniu na finał jeden z autorów pozycji napisał  dedykację dla Mateusza, zachęcając  w przyszłości do studiowania  chemii  w murach uczelni. Mateusz znalazł się w grupie 307  najlepszych Chemików z kraju w kategorii uczniów Szkół Podstawowych.

Anna Gawlik