MOBILNOŚĆ W ŁOTWIE

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. czworo uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Opolu Lubelskim pod opieką dwóch nauczycieli udało się do szkoły partnerskiej w Rydze na Łotwie w ramach projektu Erasmus plus. Mottem tego etapu projektu była kultura, sport i ochrona środowiska naturalnego. W projekcie wzięły udział delegacje z Włoch, Turcji, Łotwy i Polski. Oto relacja z najważniejszych etapów tego wyjazdu.

Dzień 1

Pierwszy dzień projektowy rozpoczął się uroczystą ceremonią powitalną w Rigas Kulturu Vidusskola (Liceum Artystyczne w Rydze). Placówka ta była gospodarzem trzeciej edycji projektu. Pani dyrektor powitała wszystkie delegacje, a ceremonię uświetnił występ szkolnego zespołu muzyki ludowej.

Następnie wszyscy uczestnicy Erasmusa wraz z opiekunami udali się do ogromnego kompleksu parkowo-rekreacyjnego Meżaparks, gdzie można było podziwiać nowoczesną scenę przeznaczoną do obsługi wydarzeń kulturalnych z udziałem wielu tysięcy widzów. Na terenie kompleksu uczniowie poznawali korzyści z biegania na świeżym powietrzu w trakcie gier terenowych.

Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie przepięknie położonego ogrodu zoologicznego w Rydze połączone z podchodami zorganizowanymi dla międzynarodowych grup uczniów.

Po dniu pełnym atrakcji i wysiłku fizycznego wyśmienicie smakowały potrawy spożyte wieczorem w jednej z bardziej znanych restauracji na klimatycznej ryskiej starówce.

Dzień 2

Drugi dzień projektu rozpoczął się od zwiedzania przepięknego, niedawno odrestaurowanego Muzeum Sztuki Współczesnej, którebyło prawdziwą przyjemnością nie tylko dla koneserów sztuki, ale też świetną inspiracją do tworzenia prac, które po lunchu powstawały w zaciszu szkolnych pracowni. Międzynarodowe grupy uczniów miały do dyspozycji kartonowe opakowania, plastikowe butelki, klej i taśmę klejącą w celu wykreowania rzeźby przedstawiającej aktywność fizyczną. W czasie, kiedy uczniowie realizowali swoje artystyczne wizje, opiekunowie udali się do uroczego muzeum Riga Art Nouveau. Aranżacja muzealnych wnętrz sprawiła, że wszystkim zwiedzającym towarzyszyło uczucie cofnięcia się w czasie o sto lat.

Wieczorny dinner (obiadokolacja) w romantycznej piwnicy Kiploks Melnais (Czarny czosnek) zapewnił wszystkim uczestnikom Erasmusa wrażenia zarówno estetyczne, jak i smakowe.

Dzień 3

Środowy poranek 27 kwietnia przywitał nas rześkim, nadbałtyckim powietrzem. Wkrótce po smacznym śniadaniu w hotelu Hestia Jugend ruszyliśmy do szkoły Vidusskola, w której uczniowie brali udział w zabawach sportowych zorganizowanych na przyszkolnym stadionie oraz w olbrzymiej i nowoczesnej sali gimnastycznej.

Po lunchu uczniowie kontynuowali wykonywanie swoich projektów plastycznych i przygotowywali ich prezentacje. Późnym popołudniem wszyscy zebrali się w auli szkolnej i podziwiali dokonania młodych artystów, prezentujących swoje prace. Wszystkie projekty spotkały się z ciepłym przyjęciem i zostały nagrodzone oklaskami. Wieczorem czekał na nas atrakcyjny dinner w słynnym klubie folkowym w Rydze. Na wyśmienite dania trzeba było nieco poczekać, ponieważ klub był pełen gości, ale kiedy otrzymaliśmy zamówione potrawy przekonaliśmy się, że było warto. W sąsiednich salach odbywał się koncert muzyki folkowej i tańce.

Dzień 4

W czwartek czekała na nas (wkrótce po śniadaniu) największa atrakcja tygodnia – wyprawa do odległej o kilkadziesiąt kilometrów Siguldy, czyli miasta położonego w malowniczej dolinie rzeki Gauja, znanego głównie z doskonale zachowanych ruin zamku powstałego w XI wieku. Obok można było zwiedzić wspaniały Nowy Zamek pochodzący z XIX wieku, pełniący obecnie funkcję ratusza. Z wieży zamkowej rozpościerała się przepiękna panorama. Można było stamtąd podziwiać ruiny dwu innych zamków. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności(kolejka została otwarta właśnie tego dnia),  chętni uczestnicy projektu mogli zjechać w specjalnych pojazdach ze stoku narciarskiego. Świetnym przeżyciem okazało się zejście do podnóża góry w kierunku rzeki, przy której znajdowała się piaskowcowa Jaskinia Gutmana pokryta inskrypcjami, z których najstarsze datowane są na 1668 rok. Pokonaliśmy także trudną trasę wewnątrz olimpijskiego toru bobslejowego. Liczniki kroków w smartfonach i smartwatchach przekroczyły tego dnia 20000. Był to z pewnością rekord dnia, chociaż codziennie pokonywaliśmy ich tysiące zwiedzając uroczą Rygę. Wieczorem w restauracji Lido Krasta nastąpiło pożegnalne party, podczas którego wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa w projekcie i wyróżnienia za najbardziej dynamiczną rzeźbę. Uczestnicy spożyli wyśmienity dinner i bawili się w swoim towarzystwie do wieczora.

Dzień 5

Piąty dzień projektu był dla nas dniem wyjazdu ze stolicy Łotwy. Pozostałe delegacje wzięły jeszcze udział w sześciokilometrowym maratonie ulicami Rygi. My podziwialiśmy biegaczy już jako widzowie, czekając na transport na lotnisko. Przed godziną piętnastą szczęśliwie wylądowaliśmy w kraju.

Podsumowanie

Zarówno uczniowie jak i opiekunowie byli pod wrażeniem atrakcji i zabytków Rygi i okolic. Urzekła nas przede wszystkim otwartość i serdeczność uczestników Erasmusa oraz wspaniała atmosfera i gościnność, której doświadczyliśmy. Z pewnością była to okazja do zawarcia nowych przyjaźni oraz wykorzystania języka angielskiego w praktyce, a także odwiedzenia niezwykłych miejsc. Uczniowie znakomicie poradzili sobie w obliczu nowych wyzwań. Mamy nadzieję uczestniczyć w kolejnych takich przedsięwzięciach.