ERASMUS+MOVES PORTUGALIA 2022

W piątek 27.05.2022r. grupa sześciu uczniów i dwóch opiekunów wyruszyła na ostatnią już mobilność do Portugalii. Swoją erasmusową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Monachium w Niemczech. Następnie polecieliśmy do Lisbony w Portugalii, gdzie w Costa de Caparica nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego rozpoczęliśmy realizację projektu – gry uliczne. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy przepiękne i urokliwe miasto Lisbonę. Spacer uliczkami miasta, pośród drzew jacarandy, krzewów kwitnących  właśnie w maju, był niezapomnianym przeżyciem. Następnego dnia spotkaliśmy się z władzami miasta naszej szkoły partnerskiej w miasteczku Ponte de Sor w gmachu Municipia Ponto de Sor. Po zapoznaniu ze strukturą organizacyjną szkoły obejrzeliśmy prezentację multimedialną, ilustrującą wszystkie mobilności uczniów w projekcie Erasmus+Moves. Był to bardzo wzruszający moment dla wszystkich obecnych na spotkaniu. Po lunchu w szkolnej stołówce uczestnicy projektu rozpoczęli aktywności sportowe, przygotowujące do gier ulicznych. Tematem zmagań sportowych w szkole partnerskiej w Portugalii były właśnie gry uliczne, w związku z tym uczestnicy mieli za zadanie przygotować i zaprezentować grę, nauczyć inne szkoły i wspólnie zagrać w wybraną grę. Wszystkie gry były ciekawie zaprezentowane, uczniowie bardzo się starali, aby inni uczestnicy dobrze się przy tym bawili. Dodatkowo w Ponte de Sor zwiedzaliśmy Centro de Artes e Cultura Fabrica – muzeum z eksponatami do produkcji ryżu, podążaliśmy śladami dziedzictwa i przemysłu korkowego,  znajdując informacje o lasach korkowych i plantacjach, które można zwiedzić w Portugalii. Z pewnością portugalska pamiątka wykonana z korka na pewno będzie nam miło przypominać o pięknym czasie, spędzonym wspólnie z uczestnikami i w międzynarodowym towarzystwie w tym kraju. W planie działań projektowych był też czas na zwiedzanie Centro de Negocios e Industria, szkoły latania, spotkaliśmy się z pilotami awionetek, obejrzeliśmy symulację lotu jednego z uczniów tej szkoły. Popołudnie spędziliśmy na kolejnych aktywnościach projektowych w Montergil, najpierw w szkole podstawowej, a następnie w plenerze jeziora, łódek, kajaków, motorówek oraz desek do surfowania. Tradycją projektów Erasmus jest wręczanie certyfikatów wszystkim uczestnikom oraz poczęstunek, przygotowany przez rodziców szkoły. Mieliśmy przyjemność obejrzeć pokaz tańca ludowego w wykonaniu starszych i młodszych mieszkańców Ponte de Sor, następnie chętni uczniowie zatańczyli z zespołem. Piątek rozpoczęliśmy od aktywności przejażdżkami drezynami w Rail Bike,!. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie pięknego zamku Marvão. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Alentejo w Portugalii. Położone na wzniesieniu, otoczone średniowiecznymi murami miasteczko to cudowna promenada na okolicę i spacer wśród białych domków i na górujący nad miasteczkiem zamek z XIII wieku. Zwiedziliśmy również Museu Municipal. To był bardzo intensywny dzień, pełen przygód, pieszych wyzwań i niezapomnianych wrażeń. W drodze powrotnej do Polski, zwiedziliśmy Stare Miasto we Frankfurcie, Katedrę Cesarską św. Bartłomieja, plac ratuszowy oraz most nad Menem.

Przygoda z Erasmusem zakończyła się w Portugalii, ponieważ właśnie w tym kraju podsumowaliśmy projekt. Mamy mnóstwo wspomnień, nowych przyjaźni, niezapomniane chwile, ogrom wiedzy kulturowej. Sprawdziliśmy się w komunikacji w języku angielskim i propagujemy zdrowy styl życia. To był bezcenny czas !!!!!!

Uczestnicy projektu Erasmus+MOVES