Lubelski Festiwal Nauki

18.09.23 i 19.09.23 uczniowie klas: 8a i 7a brali udział w projektach w ramach XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki.  Tytułu projektów: Technologia postaci leków w Chemiku; Analiza prób włamania na komputer osobisty oraz Obrazowanie medyczne- wykorzystanie odkryć fizycznych w praktyce.

Podczas warsztatów chemicznych w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie uczniowie samodzielnie wyprodukowali antyseptyczną maść majerankową i kapsułki odpornościowe z pyłkiem sosny i laktozą. Sporządzili również preparaty ziół wykorzystywanych do produkcji leków. Zajęcia prowadziły panie: mgr Małgorzata Wawrzycka i  mgr Milena Piasecka  wraz z uczniami Zespołu Szkół. Na projekcie o bezpieczeństwie w Uniwersytecie Przyrodniczym uczniowie klasy 8a  dowiedzieli się: jak dokonać analizy prób włamania na komputer osobisty, czy każde hasło można złamać, jakiej „długości” powinno być hasło „ bezpieczne”?. Zajęcia prowadził mgr inż. Dariusz Siłuch. Projekt na wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki skierowany do uczniów klasy 7a wskazał  praktyczne wykorzystanie odkryć fizycznych w medycynie. Informacje przekazywał dr Marek Wiertel.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prowadzącym, szczególnie uczniom z Zespołu Szkół Chemicznych za stworzenie przyjaznej atmosfery sprzyjającej nauce i ćwiczeniu czynności laboratoryjnych. Dziękujemy Alicji Różyk za dokumentację fotograficzną podczas zajęć.

Uczniowie SP nr 1 w Opolu Lubelskim  wrócili zadowoleni z postanowieniem powtórzenia warsztatów, niektórzy z nich zadeklarowali chęć  kształcenia ponadpodstawowego  w  „Chemiku” w Lublinie.

Anna Gawlik, Ilona Pętlicka, Edyta Strawa