grupa

DZIEŃ POLSKO-UKRAIŃSKI z JEDYNKĄ

Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Lubelskim jest jedyną szkołą, gdzie powstały oddziały przygotowawcze, do których uczęszczają dzieci uchodźców z Ukrainy. Na początku marca w naszych klasach pojawiali się nowi koledzy  i od tego czasu zaczęły nawiązywać się nowe relacje i przyjaźnie .

To szczególne, nowe doświadczenie w życiu naszej szkoły skłoniło nas do przygotowanie uroczystości, która miała miejsce w dniu  19 maja. W tym dniu zorganizowaliśmy Święto Szkoły jako „DZIEŃ POLSKO – UKRAIŃSKI Z JEDYNKĄ”.

Na naszą uroczystość przybyło wielu zaproszonych  gości , których obecność była wyrazem solidarności z Ukrainą i poparciem dla działań podejmowanych przez naszą szkołę dla uchodźców z Ukrainy.

Na początku wspólnie odśpiewaliśmy hymny, następnie wysłuchaliśmy pięknych pieśni polskich i ukraińskich. Wykonawcami byli  uczniowie z naszej szkoły, a także młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim, którzy  przyjęli zaproszenie i włączyli się w uświetnienie  naszej uroczystości.  Podczas koncertu nie zabrakło  wzruszeń i emocji. Na zakończenie Pani Dyrektor Ilona Majak – Gierczak wręczyła podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w przygotowanie DNIA POLSKO – UKRAIŃSKIEGO Z JEDYNKĄ oraz pomoc uchodźcom.

Święto Szkoły to również okazja, aby wręczyć wyjątkowy tytuł „Przyjaciela Szkoły”. W tym roku  otrzymali go  Pan Marcin Kwaśniak oraz Pan Piotr Łukasik.

Po części artystycznej mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych potraw kuchni polskiej i ukraińskiej. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców uczniów, zarówno polskich jak i ukraińskich. Do kulinarnej uczty włączyli się również uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy! W szczególności: Nowym właścicielkom Piekarni–Cukierni SMAGA –  paniom Aleksandrze Jargiło i Iwonie Ptak, Firmie MAKOFROST, Stacji Paliw ETERNA, Firmie KRÓWKI GEOMAX  oraz niezawodnym RODZICOM!!