Wycieczka do Wrocławia i Pragi

    W dniach 20-22 maja 2019 r. klasy VIII b i VII c oraz kilku uczniów klas VIII c i VII b brali udział w wycieczce Wrocław – Praga – Skalne Miasto. Podziwialiśmy piękne historyczne i przyrodnicze miejsca w Polsce i Czechach. Poznawaliśmy historię najciekawszych obiektów architektonicznych Wrocławia i Pragi. W ciągu trzech dni zobaczyliśmy:
1. Ostrów Tumski – najstarszą zabytkową część Wrocławia, a tam Archikatedrę św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, która uchodzi za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich, a także Most Tumski (potocznie nazywany także Mostem Zakochanych lub Mostem Katedralnym) – zbudowany w roku 1889 nad północną odnogą Odry. Przy Moście Tumskim znajdują się ręcznie obsługiwane i sprawne zabytkowe lampy gazowe.
2. Stare Miasto – najstarszą część lewobrzeżnego Wrocławia, wywodząca się z trzynastowiecznego miasta lokacyjnego, a tam piękne kamienice, wśród których na szczególną uwagę zasługuje jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
3. Uniwersytet Wrocławski – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał w 1702 jako Leopoldina, a w 1945 został przekształcony w polski uniwersytet.
4. Barokowy Kościół Najświętszego Imienia Jezus – obecnie kościół uniwersytecki, wzniesiony przez jezuitów w latach 1689-1698. Znajduje się tu gipsowa kopia Piety Michała Anioła.
5. Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce.
6. Pragę – stolicę a zarazem największe miasto Czech, położone nad Wełtawą i jej najpiękniejszą część czyli zabytkowe centrum miasta, które od 1992 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
7. Skalne Miasto – Adrspach w Czechach – formy skalne zbudowane z piaskowca, malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają monumentalne wrażenie.
Walory krajobrazowe i inne atrakcje turystyczne, które zobaczyliśmy są godne polecenia. Zachęcamy społeczność szkolną do odwiedzania tych miejsc.

Elżbieta Flisiak

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności