Wizyta klasy 1b w gabinecie podologicznym

8 kwietnia 2024 roku klasa 1B udała się z wizytą do gabinetu podologicznego na ulicy  Strażackiej. Celem wizyty było poznanie nowego zawodu, jakim jest podolog, zwrócenie uwagi dzieci na problemy ze skórą stóp oraz płytki paznokciowej.

W trakcie warsztatów uczniowie poznali najważniejsze informacje, ciekawostki o pracy podologa.

Podolog jest specjalistą od schorzeń dotyczących stopy. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką stóp. Wykonuje zabiegi podologiczne związane z różnymi dolegliwościami w obszarze stóp, np. usuwanie odcisków, kurzajek, specjalistyczny masaż leczniczy oraz zabiegi w obrębie płytki paznokci min. usuwanie wrastających paznokci. W swej codziennej pracy podolog posługuje się odpowiednimi narzędziami np. cążkami, pincetami, klamrami ortonyksyjnymi i dłutem. Gabinet podologa jest wyposażony w wygodny fotel dla pacjenta, lampy, frezarki, a także liczne kosmetyki do zabiegów i pielęgnacji stóp. Wszystkie narzędzia są sterylizowane w urządzeniu o ciekawej nazwie ,,autoklaw”.

Wizyta w gabinecie podologa uświadomiła nam, że dbanie o stopy pozwala uniknąć problemów zdrowotnych takich jak pękające pięty, odciski, kurzajki. Dowiedzieliśmy się, że zdrowe stopy pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do bólu pleców, szyi i głowy. Krótko mówiąc ,,zdrowe stopy = lepsza postawa”. Teraz na pewno wizyta w takim gabinecie nie będzie dla nas taka stresująca. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci jak prawidłowo dbać o nasze stopy.

wychowawczyni Barbara Kania, klasa 1b