foto_galeria40

Rajd śladami wojsk Powstania Listopadowego

    Uczniowie klasy VIII c w sobotę 21 września 2019 r. wzięli udział w przemarszu patriotycznym śladami II Korpusu Armii Polskiej Powstania Listopadowego generała Hieronima Ramorino zorganizowanym przez stowarzyszenie ,,Nasza historia” we współpracy z Opolskim Centrum Kultury.

   Uczestnicy przeszli ok. 10 km starym szlakiem pocztowym od Kowali do Pustelni, przez który we wrześniu 1831 roku przemieściło się ok. 17 tysięcy żołnierzy wojska polskiego i ok. 15 tysięcy Rosjan. Wśród Polaków było ok. 300 mieszkańców Opola i jego okolic. Dla naszych przodków było to więc szczególne wydarzenie.

   Członkowie stowarzyszenia w mundurach XVI Pułku Piechoty odnieśli się do historii Powstania Listopadowego – jego sukcesów i przyczyn porażki. Szczególną uwagę zwrócili na zachowanie pamięci o naszych bohaterach narodowych. Każdy z nich napisał własną historię. Wielu nie zobaczyło już rodzinnych stron lub zginęło walcząc za wolność przyszłych pokoleń. Należy zatem pamiętać o ich wielkim poświęceniu, dzięki któremu dziś żyjemy w wolnej Polsce.

Elżbieta Flisiak

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności