Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny

Agnieszka Barszcz, uczennica klasy 2a Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego została laureatką 1. miejsca  i uzyskała tytuł Mistrzyni Poprawnej Polszczyzny 2023r. XXI Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”w swojej kategorii wiekowej organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Nagrodą dla laureatki 1. miejsca jest spersonalizowany, ręcznie kuty  przez mistrza kowalstwa artystycznego pamiątkowy medal i dyplom. Celem konkursu jest propagowanie pięknego języka literackiego i posługiwanie się tym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Konkurs składał się z dwóch etapów. I etap odbył się w październiku, wzięło w nim udział 46 uczniów z klas 1-8. Polegał onna rozwiązaniu testu dotyczącego znajomości poprawnego posługiwania się językiem polskim, jego fleksją, składnią, fonetyką, słowotwórstwem i frazeologią. Do II etapu- finału,  zakwalifikowało się 21 uczestników z klas 1-3. Ostatni etap polegał na napisaniu twórczego opowiadania inspirowanego przesłanymi obrazkami w ciągu 60 minut. Jurorami 2. etapu konkursu (finału ogólnopolskiego) są nauczyciele akademiccy, dziennikarze, aktorzy, ludzie ze świata nauki i kultury.W czerwcu otrzymaliśmy wyniki konkursu. Oprócz zaszczytnego tytułu Mistrzyni Poprawnej Polszczyzny 2023r.Agnieszki Barszcz kl.2a- wych. Anna Kłak, tytuł finalisty, nagrody książkowe i dyplomy otrzymali: Mila Szychowska kl.2a- wych. Anna Kłak, Maria Broda kl.3c wych. Dorota Bąk, Szymon Piłat i Iga Kalinowska kl.1b- wych. Bożena Januszek, Maksymilian Startsev i Karolina Wicha kl.3a- wych. Barbara Kania. Ponadto 14 uczniów otrzymało wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu.

Nasza szkoła od początku bierze udział w konkursie. Mieliśmy laureatów od 1 do 8 miejsca włącznie. Byli to: dwukrotnie Agata Morawska, dwukrotnie Maja Stasiak, Rafał Gogół, Lena Piłat, Piotr Rydz oraz wielu finalistów. Koordynatorami konkursu w szkole są Panie Anna Kłak i Beata Ryszkowska- Stefanek.