Niezwykła podróż

Niezwykła podróż to lekcja geografii, która łączy w sobie informacje o Ziemi, ciekawostki o naszej planecie z elementami kultury w różnych zakątkach świata. Podczas drugiej lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” dzieci dowiedzą się czym są kontynenty i oceany, a także nieco bliżej poznają kilka państw. Najważniejszym celem lekcji jest ukazanie dzieciom jak niezwykła jest nasza planeta oraz jak działalność człowieka sprawia, że na Ziemi jest wiele fascynujących miejsc stworzonych przez ludzi na przestrzeni wieków. Ponadto  w czasie lekcji zostanie ukazane, jak wspaniałe mogą być efekty działalności człowieka talie jak budowle stworzone przez ludzi.

  1. Kontynent

Każdy fragment kuli ziemskiej, który nie jest zalany wodami mórz i oceanów, nazywamy lądem. Wśród lądów wyróżniamy wielkie obszary o powierzchni wielu milionów kilometrów kwadratowych, nazywając je kontynentami, oraz małe fragmenty lądów nazywane wyspami.

Europa ma powierzchnię około 10,5 mln kilometrów kwadratowych i leży wraz Azją na półkuli północnej i wschodniej, ale jej zachodnie krańce sięgają półkuli zachodniej.  Azja to największy kontynent o powierzchni około 44,6 mln kilometrów kwadratowych. Leży prawie w całości na półkuli północnej i wschodniej. Wielu badaczy uważa, że wraz z Europą stanowi jeden kontynent nazywany Eurazją (o powierzchni ponad 55 mln kilometrów kwadratowych).

Azja jest kontynentem o największej liczbie mieszkańców – głównie za sprawą takich państw jak Chiny i Indie. Tekst na prezentacji: Azja jest największym, a zarazem najludniejszym kontynentem świata. Ponad połowa ludzi mieszka na kontynencie azjatyckim. W Azji znajduje się „Wielki Mur Chiński” – budowla widziana z kosmosu. Mur w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Afryka jest drugim pod względem powierzchni kontynentem. Jej obszar to ponad 30 mln kilometrów kwadratowych. Leży na północ i południe od równika oraz na wschód i zachód od południka 0⁰, czyli na wszystkich półkulach. Afryka ma najwięcej państw ze wszystkich kontynentów. Mieszka tu ponad miliard ludzi. Znaczną część kontynentu pokrywają pustynie. Afryka jest domem dla wielu gatunków zwierząt takich jak: słonie, nosorożce, hipopotamy i oczywiście lwy.

Ameryka Północna ma powierzchnię ponad 24 mln kilometrów kwadratowych i położona jest w całości na półkulach północnej i zachodniej. Prawie cały kontynent zajmują trzy państwa: Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk. Ameryka Północna jest trzecim co do wielkości kontynentem, zamieszkiwanym przez niespełna 600 milionów ludzi. Znaczną część kontynentu pokrywają góry i wyżyny. Ponad 90% powierzchni kontynentu zajmują trzy państwa: Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. Kontynent łączy w sobie rozległe tereny przyrodnicze z wielkimi miastami.

Ameryka Południowa jest czwartym co do wielkości kontynentem, na którym mieszka niespełna 400 milionów osób. Dzięki swojej niedostępności dla człowieka jest kontynentem, na którym występuje wiele rzadkich gatunków zwierząt. W Ameryce Południowej znajduje się najdłuższa rzeka świata – Amazonka (część badaczy uważa, że najdłuższą rzeką jest Nil w Afryce).

Australia jest najmniejszym kontynentem o powierzchni zaledwie 7,5 mln kilometrów kwadratowych bez przybrzeżnych wysp (z całą Oceanią – 8,5 mln kilometrów kwadratowych). Leży na półkuli południowej i wschodniej. Jest w całości zajęta przez jeden kraj noszący tę samą nazwę. Tekst na prezentacji: Australia jest najmniejszym kontynentem na Ziemi w całości zajętym przez kraj o tej samej nazwie. Australia jest kontynentem zamieszkiwanym przez misie koala i kangury. U wybrzeży Australii rozciąga się Wielka Rafa Koralowa – największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe,. Wielką Rafę Koralową można dostrzec z kosmosu.

Antarktyda ma powierzchnię zaledwie 13 mln kilometrów kwadratowych i leży wokół bieguna południowego. To jedyny duży ląd na świecie, na terenie którego nie ma żadnego państwa i który do żadnego państwa nie należy. Tekst na prezentacji: Antarktyda jest najdalej położonym na południe kontynentem na Ziemi, na którym znajduje się biegun południowy. Jest całkowicie niezamieszkany przez człowieka. Jest najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynentem. Antarktyda jest domem dla m.in. pingwinów cesarskich i płetwali błękitnych.

  1. Ocean

Oceanem nazywamy rozległy obszar pokryty słoną wodą, częściowo odgraniczony od innych wód. Granice między oceanami biegną wzdłuż kontynentów, archipelagów lub są umowne (np. biegną w miejscach, gdzie występują znaczne różnice w temperaturze i zasoleniu wody). Najczęściej wszechocean dzielimy na 4 oceany.

Ocean Spokojny, zwany także Pacyfikiem, jest największy – jego powierzchnia stanowi niemal połowę wszystkich słonych wód kuli ziemskiej. Oblewa wschodnie wybrzeża Azji i Australii, zachodnie brzegi obu Ameryk, a od południa ogranicza go Antarktyda.

Ocean Atlantycki leży między zachodnimi brzegami Europy i Afryki oraz wschodnimi wybrzeżami obu Ameryk.

Ocean Indyjski jest położony między wschodnią Afryką, południową Azją i zachodnią Australią oraz Antarktydą.

Ocean Arktyczny leży wokół bieguna północnego, a mieści się między północnymi brzegami Azji, Europy i Ameryki Północnej. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami.

  1. Państwa świata

Włochy: Naszą podróż rozpoczynamy od słonecznej Italii. Włochy to kraj znajdujący się w południowej części Europy. Włochy mają niezwykle bogatą historię, której początki sięgają starożytnego Rzymu i takich postaci jak Juliusz Cezar. Jednym z najpopularniejszych włoskich zabytków jest Koloseum – miejsce walk gladiatorów. We Włoszech żył i tworzył wielki malarz i wynalazca – Leonardo da Vinci. Na świecie Włochy słyną m.in. z pizzy, makaronów, miłości do piłki nożnej. a także są jednym z największych producentów samochodów.

Egipt: Podróż do Egiptu to swego rodzaju podróż w czasie do starożytności, do czasów panowania faraonów, kiedy to powstały wspaniałe budowle takie jak piramidy, które po dziś dzień wzbudzają olbrzymie zainteresowanie i są przedmiotem wielu badań archeologicznych. Przez Egipt przepływa jedna z największych rzek świata-Nil, dzięki której mieszkańcy tych terenów od wielu wieków mogą zajmować się uprawą. Egipt znajduje się w północnej Afryce.

Japonia: Japonia zwana też „Krajem Kwitnącej Wiśni” to azjatycki kraj, który łączy w sobie pielęgnowaną od wieków kulturę i tradycję z ultranowoczesnością. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych technologicznie Państw świata. Japonia jest państwem, z którego pochodzą anime i manga, niezwykle szybkie pociągi, sztuka walki „karate”, czy ultranowoczesny sprzęt.

Australia: Australia to państwo znajdujące się na kontynencie o tej samej nazwie. Rdzenną ludność Australii stanowią Aborygeni, którzy przybyli do tego kraju kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Australia jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo. Australia jest domem dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie misiów koala i kangurów. Z racji swojego położenia Australia jest rajem dla miłośników pływania i surfowania. Za Australii pochodzi wielu wybitnych pływaków.

Brazylia: Brazylia jest największym państwem Ameryki Południowej, w którym żyje ponad 213 milionów ludzi. Brazylia to światowa stolica karnawału, a także kraj, z którego pochodzi bardzo popularny taniec – samba. Bez wątpienia sportem narodowym Brazylijczyków jest piłka nożna. Dzieci od najmłodszych lat grają w piłkę i marzą o sukcesach, które osiągają ich rodacy. Językiem urzędowym Brazylii jest język portugalski. Przez Brazylię przepływa rzeka Amazonka.

Stany Zjednoczone: Stany Zjednoczone (USA) są krajem w Ameryce Północnej. Są jednym z największych państw świata. 50 białych gwiazdek na fladze symbolizuje 50 stanów (części), z których składa się to państwo. Stany Zjednoczone przez wzgląd na ten podział są krajem dość zróżnicowanym kulturowo. USA jako pierwsze, a zarazem jedyne wysłały ludzi na księżyc. W przeciwieństwie do większości państw świata, w USA od piłki nożnej popularniejsze są takie gry zespołowe jak: hokej, koszykówka, baseball czy futbol amerykański.

Zadanie do wykonania.

W załącznikach jest 7 zadań do wykonania. Zadania są dostosowane do wieku uczestników. Prosimy o wykonanie w ramach zajęć minimum jednego z nich. Dodatkowym zadaniem jest tradycyjnie zadanie zamieszczone na prezentacji.

ZADANIE 1   ZADANIE 2   ZADANIE 3   ZADANIE 4   ZADANIE 5   ZADANIE 6   ZADANIE 7