Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Drugiego kwietnia na całym Świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak wskazują dane, liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Celem obchodów jest zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata, a także uwrażliwienie uczniów na zachowania osób ze spektrum autyzmu.
Osoby że spektrum autyzmu, mają problemy związane z komunikacją, najprościej mówiąc nie czują potrzeby porozumiewania się z innymi lub mają z tym duże trudności. Nie nawiązują kontaktów społecznych, czyli niechętnie przebywają w grupie rówieśniczej, nie są im potrzebni koledzy i koleżanki. U autystów czasami obserwuje się nietypowe zachowania związane z utrudnionym przetwarzaniem informacji dochodzących do nich z otoczenia. Może to być machanie rękami, nogami, dziwne miny, okrzyki, powtarzanie słów. Do spektrum autyzmu wlicza się również Zespół Aspergera. Coraz więcej z nas spotyka się z osobami że spektrum autyzmu i zaczynamy je akceptować, ale nadal trzeba informować ludzi neurotypowych, czyli nas wszystkich, czym charakteryzuje się autyzm.
Na autyzm się ani nie choruje, ani nie cierpi. Cierpieć można jedynie przez bariery tworzone przez społeczeństwo, przeszkody, które uniemożliwiają osobom ze spektrum autyzmu funkcjonowanie na miarę swoich potrzeb i możliwości.
Monika Pospisilova, psycholożka z zespołem Aspergera, apeluje, by w kontekście autyzmu nie mówić o zaburzeniu, ale o neuroróżnorodności. Przestać traktować autyzm (co wciąż jest niestety nagminne) jako chorobę, ale jako sposób funkcjonowania człowieka. Ona i inne osoby ze spektrum autyzmu mają prawo tego oczekiwać, a społeczeństwo ma obowiązek to prawo wypełnić. Póki to się nie stanie, świat będzie wciąż pełen niepotrzebnego cierpienia.
Nauczyliśmy się szanować inne kultury, a także czerpać korzyści z ich przenikania się. Dlaczego w ten sposób nie można podchodzić do tematu neuroróżnorodności. Czy nie lepiej byłoby, gdyby osoby ze spektrum autyzmu nie musiały być ofiarami przemocy, a ich odmienność była zaakceptowana. Czy nie lepiej byłoby, zamiast zmuszać je do dopasowania się na siłę do obcych im norm, dać im możliwość rozwijania swoich przyrodzonych talentów?
Duże miasta w Polsce obchodzi to święto poprzez podświetlenie budynków na niebiesko. Nasza szkoła włączyła się w te obchody różnorodnymi działaniami.
Cała szkoła została przystrojona w niebieskie kolory – balony, kwiaty, kartki z życzeniami i plakaty dotyczące spektrum autyzmu. Każda klasa wykona dwie niebieskie kartki z życzeniami dla kolegi i koleżanki z autyzmem.
2 kwietnia to kiermasz ciast oraz loteria fantowa., na której można wylosować ciekawe rzeczy, od słodyczy po talony na pizzę lub bilety wstępu na zajęcia w Opolskim Centrum Kultury. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na potrzeby dzieci z autyzmem.
Również 2 kwietnia wszyscy ubieramy się na niebiesko. Do naszej akcji włączyły się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Opolu Lubelskim, „Sto Pociech” Prywatna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna i sklepy odzieżowe z naszego miasta.
Dziękujemy Piekarni Smaga za piękny, niebieski tort, który był hitem dzisiejszej Akcji. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom, którzy ofiarowali mnóstwo rzeczy na loterię fantową. Są to:
• Nowa Piwnica Smaku w Opolu lubelskim
• Hurtownia spożywcza STAMPOL Trade Opole Lubelskie
• Omega. S.j. Hurtownia Artykułów Spożywczych
• Geomax Opole Lubelskie
• Urząd Miasta i Gminy w Opolu Lubelskim
• Sklep papierniczy „Plastuś”
• Ksero Targeo Opole Lubelskie
• Agro-Godex – Pani Bożena Czarnota
• Bistro 19 Puławska
• Pracownia krawiecka Złota Nitka
• SKO
• Pani Monika Tomczyk
• Pani Aleksandra Wawrzycka
• Pijalnia Marzycieli – Pan Jan Szychowski
Krystyna Flisiak
Wystawy sklepów, które włączyły się w naszą Akcję