czas

Magiczny czas

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” – Centrum Rozwoju Lokalnego przesyła najserdeczniejsze życzenia. Życzymy Państwu rodzinnych chwil wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek. Wielu budujących myśli, energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów oraz wspaniałego Nowego, 2021 Roku, będącego czasem realizacji wszelkich Państwa planów i zamierzeń. Niech niepowtarzalna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy Państwu przez cały Nowy Rok.

zyczenia

 

Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To Mikołajki i Boże Narodzenie. To czas rodzinnych spotkań i niezwykłej atmosfery. To czas pomagania i dzielenia się z innymi.

Magiczne słowo „pomagać”

Pomaganie to czyn niezwykle szlachetny i ważny. Pomagając drugiemu człowiekowi poświęcamy swój czas, by uczynić życie drugiej osoby lepszy i łatwiejszym. To zrobienie czegoś, z czym ktoś sam sobie nie może poradzić. Pomaganie to także dzielenie się tym, co mamy. Częstując kanapką koleżankę czy kolegę – pomagasz. Dzięki Tobie druga osoba nie będzie głodna. Szczególnym przejawem pomagania jest wsparcie – obecność czy rozmowa. Są sytuacje, gdy druga osoba potrzebuje tylko obecności innego człowieka. Widzisz kogoś smutnego? Podejdź i porozmawiaj. Pobaw się razem. Podaruj uśmiech. Pomagać to mieć dobre serduszko.

Jak możesz pomagać innym?

Pomagać innym można na wiele sposobów. Dorośli mają większe możliwości udzielenia pomocy, ale i Ty możesz pomagać na wiele sposobów. – pomoc rodzicom Twoi rodzice mają na głowie wiele obowiązków – praca, dom, rodzinne aktywności. Wiesz, że możesz im pomóc? Wystarczy, że zawsze po zabawie będziesz sprzątał swoje zabawki. Zawsze możesz też pomóc rodzicom sprzątać w domu. A podczas świąt możesz wspólnie z rodzicami ubierać choinkę, podawać produkty potrzebne do przygotowania świątecznych potraw. Rodzicom możesz też pomagać na wiele innych sposobów. Wystarczy, że im powiesz: „chcę wam pomóc”, a rodzice na pewno znajdą dla Ciebie jakieś zajęcie.

– pomoc koleżankom i kolegom.

Znaczną część swojego młodego życia spędzasz w przedszkolu/szkole w gronie rówieśników. Im też możesz pomóc. Wspólna zabawa – to świetny sposób na spędzanie czasu. Nawet bawiąc się z koleżanką czy kolegą możesz pomagać. Są zabawy, które wymagają zaangażowania większej liczby osób. Bawiąc się wspólnie pomagasz, bo bez Twojej obecności i zaangażowania druga osoba nie mogłaby się bawić sama. Każdy z nas z jednymi czynnościami radzi sobie lepiej, z innym nieco gorzej. Podobnie jest z przedmiotami szkolnymi. Jesteś dobry z jakiegoś przedmiotu i widzisz, że Twój kolega sobie nie radzi. Zaoferuj pomoc, zaproponuj wspólną naukę. Może zaproś do domu i pomóż odrabiać lekcje? To tak niewiele, a możesz sprawić drugiej osobie wiele radości. Możesz sprawić, że będzie mu łatwiej.

– pomocna dłoń

Człowieka w potrzebie nigdy nie można zostawić samego sobie. Symbolem, którym możesz wyrazić chęć pomocy drugiej osobie jest wyciągnięta „pomocna dłoń”. Chcesz pomóc mamie lub tacie? Chcesz wesprzeć w czymś koleżankę lub kolegę? Wyciągnij do nich prawą dłoń i powiedz: „Pomogę Ci!”.

Dlaczego należy pomagać innym?

Pomaganie innym niesie wiele korzyści – nie tylko dla osoby, której pomagasz, lecz także dla ciebie. Gdy komuś pomagasz, to czynisz jego życie lepszy i nieco łatwiejszym. Pomagając powodujesz uśmiech na twarzy drugiej osoby, a pomaganie tobie sprawia radość. Pomagając robisz to bezinteresownie, ale wiele osób, którym pomogłeś to zapamięta. Kiedyś, gdy ty będziesz potrzebować pomocy, to osoba, której pomogłeś sama przyjdzie do Ciebie z pomocą. Pomagając budujesz relację z drugim człowiekiem, która jest drogą do przyjaźni.

Jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi?

Istotą pomagania jest dzielenie się z innymi. Dzielisz się czasem – spędzając go z innymi, dzielisz się kanapkami – częstując koleżankę czy kolegę, ale także dzielisz się tym, co masz z potrzebującymi.

Jest to szczególnie ważne podczas świąt Bożego Narodzenia. Ten magiczny okres w roku to czas, gdy każdy z nas powinien się podzielić czymś z potrzebującymi. Jeśli masz taką możliwość – zrób to. Zapytaj rodziców jak możecie razem komuś pomóc.

Czym jest magia świąt Bożego Narodzenia?

Magia świąt Bożego Narodzenia to rodzinna atmosfera, która nam się udziela. To czas obdarowywania się prezentami. To piękne dekoracje świąteczne i wpadające w ucho świąteczne piosenki. Lecz przede wszystkim to czas dzielenia się z innymi i to czas rodzinnych spotkań. Często okres świąteczny to jedyna okazja w roku, by spotkać się z dalszą rodziną. To okazja by więcej czasu spędzić z najbliższymi.

Zadania do wykonania.

W załączniku są 3 zadania do wykonania oraz jedno dodatkowe na prezentacji. Zachęcamy do wykonania wszystkich

Opiekun Szkolnego Koła PCK – Krystyna Flisiak

ZADANIA DO WYKONANIA – kliknij aby pobrać PDF

 

Artykuł stale dostępny w zakładce #Dzieci uczą rodziców, Aktualności, Klasy I-III oraz Szkolne Koło PCK