Klasy Czwarte Trzymają Formę!

Uczniowie klas czwartych wzięli udział w realizacji programu profilaktyki prozdrowotnej „Trzymaj Formę”. Wykonali piękne plakaty, które znajdują się holu głównym szkoły.

 „Trzymaj Formę!”  to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.

Jak „Trzymaj Formę!” może ci pomóc?
Odżywianie się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym, jak i energetycznym  jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pomaga nam czuć się lepiej i faktycznie zapobiega niektórym poważnym chorobom. Dobrą wiadomością jest to, że możesz jeść zdrowo i nadal cieszyć się Twoim ulubionym jedzeniem.

Zdrowy styl życia łączy zbilansowane odżywianie z aktywnym trybem życia. Czy wiesz, że tylko 30% ludzi dorosłych jest na tyle aktywnych by cieszyć się swoim zdrowiem? U większości z nas wprowadzenie kilku niewielkich zmian może spowodować ogromną różnicę. Informacje jak to zrobić znajdziesz właśnie na naszym portalu.

Program „Trzymaj Formę!” jest oparty na  najnowszych badaniach nad zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Przy tworzeniu programu powołano grupę ekspertów z dziedziny odżywiania i aktywności fizycznej. Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka oraz Instytutu Żywności i Żywienia opracowali założenia do pilotażowego programu „Trzymaj Formę!” w którym wzięło udział ponad 560szkół.

Aby zachować zdrowie i dobrą formę, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:

  1. Bądź aktywny, Trzymaj formę!;
  2. Staraj się, aby Twoja dieta była urozmaicona i odpowiednio zbilansowana;
  3. Jedz warzywa i owoce – powinny stanowić połowę tego, co jemy;
  4. W posiłkach uwzględniaj produkty zbożowe, najlepiej te z pełnego przemiału;
  5. Spożywaj codziennie przynajmniej 3 porcje mleka. Mleko możesz zastąpić naturalnym jogurtem, kefirem i częściowo – serem;
  6. Jedz codziennie produkty, które są źródłem białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych, a także orzechy;
  7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych;
  8. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów – minimum 1,5 litra dziennie.

Dlaczego aktywność fizyczna?

Gdy jesteś aktywny fizycznie, Twój mózg jest też bardziej aktywny. Liczne badania medyczne wykazały, że mózg ludzi uprawiających aktywność fizyczną ma większe możliwości poznawcze, bo jest lepiej dotleniony. Więc gdy się ruszasz, pomagasz sobie w nauce.
Jeśli chcesz osiągnąć swoje marzenia zawodowe – ćwicz! Naukowcy udowodnili, że osoby regularnie aktywne fizycznie skuteczniej osiągają swoje cele zawodowe, jednocześnie w mniejszym stopniu ulegając stresowi.
Aktywność, która sprawia Ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała.

Pamiętaj! Bądź aktywny fizycznie, utrzymuj masę ciała w normie.

Ruszaj się! Codziennie!

Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz biegać maratonów, startować w wyścigach kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie. Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia.

Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz o dobry wygląd i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem.

Szkolne Koło PCK