Dzień Kolorowej Skarpety

    Święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

    „Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy  na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, ze różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujacy chromosom – tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka!”

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności