wirtualny

#Dzieci uczą rodziców

Internet – miejsce, które daje wiele możliwości, ale to także miejsce pełne zagrożeń, które czyhają na dzieci.

  1. Co to jest „Internet”?

„Internet to wszystkie komputery, które w danej chwili są ze sobą połączone za pomocą różnych łączy: telefonicznych, internetowych i radiowych.”

  1. Do czego możemy używać Internetu?

Możliwości internetu:

– przeglądanie stron WWW,

– korzystanie z wyszukiwarek,

– korzystanie z e-maili,

– korzystanie z czatów i komunikatorów (np. Skype, GaduGadu),

– kontakt ze znajomymi,

– szukanie informacji,

– edukacja,

– zakupy online,

– gry online.

  1. Niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci w Internecie

Internet, pomimo że daje szerokie możliwości – pomaga w nauce, zabawie, zdobywaniu wiedzy o świecie, poznawaniu nowych ludzi – nie zawsze jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Wraz z rozwojem sieci i coraz większą dostępnością do tego medium komunikacyjnego problem zagrożeń w sieci przybrał znacznie na sile.

Kradzież danych

Nieświadome dziecko może w sieci udostępniać innym osobom swoje dane osobowe, takie jak adres zamieszkania czy numer telefonu. Zdarza się również, że niektórzy przestępcy idą o krok dalej i próbują wyłudzić hasła czy numer PIN do kart bankowych.

Cyberprzemoc

Dzieci, przeglądając różnego typu strony, mogą spotkać się z ogromnym natężeniem agresji. Najczęściej cyberprzemoc przyjmuje takie formy, jak agresję werbalną (wypowiedzi forumowiczów pod artykułami, np. z dziedziny polityki), zamieszczanie kompromitujących materiałów, tworzenie obraźliwych stron lub profili. Do tego dzieci mogą zostać w sieci dotknięte prześladowaniami ze strony rówieśników. W internecie coraz częściej pojawiają się przejawy cyberbullyingu, czyli znęcania się psychicznego z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

  1. Pięć zasad bezpieczeństwa w Internecie.
  • Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

  • Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

  • Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

  • Korzystaj z umiarem z Internetu!

Uważaj! Zbyt długie korzystanie z internetu może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty z kolegami. Nie spędzaj całego wolnego czasu w internecie. Ustal sobie limit czasu, który spędzasz w sieci i staraj się go nie przekraczać. Nie zaniedbuj szkoły i kolegów, staraj się spędzać z nimi dużo czasu. Nie wykorzystuj Internetu tylko do rozrywki, poszukaj interesujących stron, dzięki którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Rozwijaj swoje zainteresowania także poza siecią.

Zadania do wykonania.

W załączniku są 2 zadania do wykonania oraz jedno dodatkowe na prezentacji. Zachęcamy do wykonania wszystkich

Zadania do wykonania – kliknij aby pobrać PDF

Prezentacja multimedialna – Wirtualny Świat – kliknij aby pobrać PDF

Prezentacja multimedialna – Wirtualny Świat – kliknij aby pobrać PowerPoint

UWAGA! Kolejne zdjęcia z zajęć, gdzie realizowany jest projekt, pojawią się stopniowo po odbytych lekcjach.

Artykuł stale dostępny w zakładce #Dzieci uczą rodziców, Aktualności oraz Klasy I-III