foto_galeria12

Buongiorno z Mediolanu

   Od 3 lutego gościmy w Instituto di Instruzione Superiore „G. Cardano” w Mediolanie. Jest to pierwsza wizyta w  szkole partnerskiej w ramach projektu ERASMUS + MOVES.

   Biorą w nim udział uczniowie z Włoch, Turcji, Portugalii, Łotwy i Polski. Tematem przewodnim wizyty we Włoszech jest taniec jako sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu.

(Dla wygody wpisy obecnie ustawione są od najnowszego do najstarszego)

FOTO – Dzień piąty – ostatni…

    IV dzień pobytu to zwiedzanie historycznej części Mediolanu, do której dotarliśmy metrem. Naszą dzisiejszą przygodę rozpoczęliśmy na Piazza del Duomo, bezsprzecznie najważniejszym punkcie miasta. Największym skarbem tego placu jest gotycka marmurowa Duomo St. Maria Nascente (Katedra Narodzin św. Marii). Jest ona jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Olbrzymia pięknie zdobiona fasada zachwyciła każdego z nas. Z górnej galerii tego obiektu podziwialiśmy panoramę miasta.

    Drugim słynnym budynkiem znajdującym się przy Piazza del Duomo jest Galeria Vittorio Emanuele II. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych galerii handlowych świata. Widzieliśmy tu drogie sklepy, np. Prada, Gucci, Versace, Yves Saint Laurent.

    Kilka chwil spędziliśmy pod pomnikiem wielkiego Leonardoda Vinci na Piazza della Scala. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był La Castello Sforzesco – ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku, na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami. Posiada on suchą fosę. Tuż za zamkiem znaleźliśmy się w olbrzymim parku miejskim Parco Sempione.

     Ostatnim miejscem zwiedzania była Bazylika św. Ambrożego – romański kościół zbudowany w latach 1129-1140. Jest to jedna z najstarszych świątyń w mieście. Zachwycił nas wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami.

    W czasie zwiedzania towarzyszyła nam przewodniczka, która w języku angielskim obszernie opowiadała o wszystkich obiektach.

FOTO – Dzień czwarty

  Trzeci dzień projektowy. Próby, próby, próby. Pod czujnym okiem nauczycielki baletu z La Scala wszyscy uczestnicy od godziny 8.00 do 12.00 ćwiczyli elementy tańca. Dziś głównym zadaniem było ćwiczenie polegające na oddaniu ekspresji tańca za pomocą mowy ciała, gestów, mimiki. Zadanie bardzo trudne, ale nasza projektowa zdolna młodzież radziła sobie bardzo dobrze. Po południu młodzi ludzie spędzają czas w rodzinach włoskich.

FOTO – Dzień trzeci

    Drugi dzień pobytu to zwiedzanie. Byliśmy na Piazza Gae Aulenti, symbolu współczesnego Mediolanu,  miejsca różnych reklam, sesji zdjęciowych, wydarzeń muzycznych i towarzyskich. Tuż obok widzieliśmy Centrum Biznesowe z najwyższym we Włoszech drapaczem chmur -Torre UniCredit. Wiele zachwytu wzbudził w nas Kompleks Bosco Verticale ( Pionowy Las) – para mieszkalnych wieżowców, na balkonach których rośnie ponad 900 drzew. Wisienką na torcie było zwiedzanie Teatru La Scala. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka budynek to jedna z najsłynniejszych scen operowych na całym świecie. Zwiedziliśmy wnętrze tej pięknej opery, widzieliśmy bogatą kolekcję kostiumów i instrumentów muzycznych, a także galerię portretów i popiersi wielkich muzyków, np. Giuseppe Verdi czy Arturo Toscanini.

FOTO – Dzień drugi

   W pierwszym dniu zajęć odbyła się ceremonia powitalna z udziałem dyrekcji szkoły i koordynatorów ze strony włoskiej. Następnie każda ze szkół przedstawiła prezentację dotyczącą tańca i jego historii z punktu widzenia swojego kraju. Kolejnym punktem dzisiejszego dnia są warsztaty taneczne.

    Jutro drugi dzień projektu pełen pozytywnych wrażeń.

FOTO – Dzień pierwszy

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności oraz Aktualności Erasmus+