30 akcja Sprzątania Świata w Jedynce!

W trzecim tygodniu września Jedynka, tak jak cały Świat, wzięła udział w międzynarodowej inicjatywie ekologicznej – Sprzątanie Świata (Clean up the World).

Inicjatorem tej akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie.

Pierwsze sprzątanie odbyło się w 1989 roku w Sydney, gdy grupa ponad 40 tysięcy mieszkańców posprzątała miejscowy port. W kolejnych latach kampania objęła całą Australię i zaczęła przenosić się na inne kontynenty.

W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World.

W Polsce kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W 2023 roku organizowana jest już 30 akcja sprzątania świata w Polsce. Kampania nie ma ograniczeń wiekowych, biorą w niej udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Może stanowić rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska.

W naszej Jedynce na wspólne sprzątanie wyruszyły klasy 3b z Panią Joanną Jurak, 4b z Panią Anna Podgajną, 5a z Panią Małgorzata Sadurską i Anetą Pocztarska – Łyjak, 7b z Panią Barbarą Gołofit oraz 4a z Panią Krystyną Piłat i Krystyną Flisiak.

Obeszliśmy cały teren przyszkolny i pozbieraliśmy wszystkie śmieci, szczególnie zwracając uwagę na ilość niedopałków papierosów i kapsle. Kierowaliśmy się wytycznymi Fundacji Nasza Ziemia, która, od paru lat, jest patronatem akcji w naszej szkole.

Śmieci nie było dużo, ponieważ uczniowie maja już większą świadomość ekologiczną, a pracownicy naszej szkoły dbają o czystość wokół szkoły.

Krystyna Flisiak