SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

W tym roku we wrześniu przypada 28 akcja sprzątania świata. Jak co roku Nasza Szkoła Jedynka przystępuje do ogólnopolskiej akcji „Sprzątnie Świata –Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów.

W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

Poniżej kilka prostych sposobów mających wpływ na ograniczenie plastiku i  tworzyw sztucznych:

  • foliową reklamówkę na zakupy zastąp materiałową torbą,
  • zakupione warzywa i owoce zapakuj do siatki wielokrotnego użytku lub samodzielnie uszytego woreczka np. ze starej firanki,
  • kupujesz kawę na wynos? Przyjdź z własnym kubkiem, niektóre kawiarnie dają zniżkę na kawę gdy klient posiada własny kubek,
  • kupując jedzenie na wynos możesz poprosić o zapakowanie do własnego pojemnika na żywność,
  • kanapkę możesz zapakować w specjalną serwetkę śniadaniową zapinaną na rzep bądź w woskowijkę. Woskowijkato w 100% naturalna bawełniana szmatka nasączona specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. Stanowi ekoalternatywę do folii spożywczej lub aluminiowej. Jedna może służyć przez wiele miesięcy, wystarczy tylko po każdym użyciu przemyć wewnętrzną stronę letnią wodą,
  • zainwestuj w nowoczesny filtr i daj szansę „kranówce” zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach,
  • zrezygnuj z używania plastikowych sztućców i słomek,
  • niektóre środki czystości możesz zrobić samodzielnie przepis na domowy płyn do szyb czy płyn do czyszczenia łazienki znajdziesz w internecie, dzięki temu nie generujesz kolejnych plastikowych opakowań,
  • mydło i szampon w płynie zastąp produktem w kostce,

Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.

Uczniowie klas czwartych Jedynki przygotują plakaty na temat „Sprzątania Świata”, które będzie można zobaczyć na wystawie na holu głównym. Młodsi uczniowie z klas IIA i IIIA posprzątają okolice naszej szkoły.

Każdy z NAS może coś zrobić dla ratowania NASZEGO DOMU – ZIEMI. Dołącz się i TY!!!

Krystyna Flisiak