Spotkanie w Tallinie

Plastic Pollution Mitigation through STEM Education and Community Action (PPM Stemca) czyli zmniejszanie zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza

W tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje kolejny unijny projekt PPM Stemca. Zakłada on szereg działań ekologicznych, profilaktycznych i prozdrowotnych w celu uświadomienia młodym mieszkańcom naszej planety powagi zanieczyszczenia Ziemi. Siedmioro uczniów z klas 7a, 7b oraz 8a uczestniczyło w tygodniowym wyjeździe do Tallina w Estonii na początku czerwca 2024r. Wspaniałą niespodzianką dla wszystkich uczestników było przywitanie nas przez grupę uczniów, rodziców i nauczyciela na lotnisku w Tallinie. W poniedziałek 03.06.2024r. zwiedzaliśmy szkołę, klasy, uczestniczyliśmy w warsztatach Mondo, zorganizowanych przez estońską fundację szerzącą wiedzę na temat ograniczania zanieczyszczenia Ziemi. Grupa uczniów goszczących nas w szkole zaprezentowała wykład pt. „Jak plastik wpływa na zanieczyszczenie powietrza”. Po zajęciach w szkole był czas na zwiedzanie Starego Miasta. We wtorek nastąpiło wielkie otwarcie projektu przez dyrektora Szkoły i koordynatora szkoły estońskiej i zarazem przywitanie i zapoznanie się uczniów z grupą turecką. Szkoły partnerskie zaprezentowały informacje o swojej szkole i kraju. Szkoła goszcząca przygotowała wspaniały występ wokalny i taneczny uczniów. Uczniowie wykonywali prace projektowe na terenie szkoły, zostali podzieleni na międzynarodowe grupy. Uczestniczyliśmy w warsztatach p.t „Minimum plastiku” oraz „Daj im drugie życie”- gdzie uczniowie tworzyli nowe rzeczy z używanych. Po południu uczestniczyliśmy w wyjeździe edukacyjnym do jednej z najnowocześniejszych stacji odbioru odpadów. Wieczorem uczniowie przełamywali lody ze swoimi nowymi rówieśnikami, uczestnicząc w dyskotece szkolnej oraz zajadając się smakołykami, przygotowanymi przez rodziców. W środę wyjechaliśmy poza Tallin do Iru, nowoczesnej elektrociepłowni oraz do pięknego parku narodowego Lahemaa National Park. W czwartek był kolejnym dniem warsztatów w szkole, jednak zajęcia rozpoczęliśmy od lekcji geografii, spróbowaliśmy swoich sił w quizie ekologicznym a potem wykonaliśmy plakaty ilustrujące zanieczyszczenie powietrza plastikiem. Po obiedzie wyruszyliśmy do parku regionalnego Open Air Museum, gdzie poznaliśmy tradycje i obrzędy estońskiej ludności. Wieczór był dla nas ogromnym przeżyciem, gdyż nastąpiło podsumowanie projektu, wręczanie certyfikatów, podziękowań dla wszystkich uczestników projektu oraz pożegnanie grupy uczniów i nauczycieli z Turcji. W piątek uczestniczyliśmy w wyjściu do Centrum Technologii w Proto Invention Factory, gdzie wirtualnie jeździliśmy najstarszym samochodem świata, kierowaliśmy lokomotywą, lecieliśmy balonem, zwiedzaliśmy podwodny świat w łodzi, lataliśmy paralotnią, walczyliśmy ze smokami. To miejsce było wyjątkowe, pełne niezwykłych maszyn i prototypów wynalazków, które dzięki nowoczesnej technologii  pozwoliły nam poczuć się jak w laboratorium Juliusza Verne. Czas spędzony w Tallinie to ogrom wspomnień, nowych przyjaźni i niezapomniane doświadczenie. Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji za możliwość wyjazdu, sprawdzenia się w komunikacji językowej i spotkania tylu wspaniałych ludzi. Tydzień pobytu w Tallinie już za nami, ale na jesieni kolejny wyjazd do Turcji!!!!!

Uczestnicy wyjazdu do Tallina