Jan Kołodziejczyk zwycięzcą 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego

6 grudnia 2023 r., w Mikołajki, w Centrum Kultury w Lublinie odbył się Koncert Laureatów 27 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, zatytułowanego w tym roku „Sny i Marzenia”. Jan Kołodziejczyk, uczeń klasy 4a naszej szkoły, zdobył w tym konkursie 1 nagrodę w swojej kategorii wiekowej.

Janek recytował fragment prozy z jego ulubionej obecnie serii „Magiczne drzewo”. Tekst był bardzo dynamiczny, wzbudzający wiele emocji, bo opowiadał o 10-letnim chłopcu, Kukim, który wraz z przyjaciółmi z pomocą magicznego łóżka, próbował wyczarować 5 milionów złotych na odbudowę szkoły, zawalonej podczas walki z potworami. To był bardzo dobry wybór tekstu, który pomógł Jankowi zwyciężyć w tym konkursie. Dzięki temu, że bardzo identyfikował się z przeżyciami bohaterów, recytował bardzo autentycznie, świetnie wyrażając treść i emocje głosem, mimiką twarzy oraz całą postawą ciała.

W etapie gminnym, który odbył się 6 listopada w Opolskim Centrum Kultury, nominacje do etapu powiatowego z naszej szkoły otrzymali dwaj uczniowie, Wincenty Wilczyński z klasy IIIc oraz Jan Kołodziejczyk z klasy IVa. 15 listopada,  w turnieju powiatowym, również ci dwaj uczniowie naszej szkoły otrzymali nominacje do etapu wojewódzkiego. Turniej wojewódzki odbywał się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przez dwa dni. 28 listopada jury wysłuchało około 50 wystąpień recytatorów z dwóch kategorii wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-6, natomiast 29 listopada prezentowali się recytatorzy z trzech kategorii wiekowych: klasy 7-8, szkoły średnie oraz dorośli. Łącznie, w ciągu tych dwóch dni przesłuchań, jury wysłuchało 95 prezentacji recytatorów. Na wyniki wszyscy z niecierpliwością oczekiwali dwa dni. Wtedy ukazała się na stronie CSK w Lublinie alfabetyczna lista 35 laureatów ze wszystkich kategorii wiekowych wraz z zaproszeniem na Koncert Laureatów, który miał się odbyć 6 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie. Na tej liście znalazł się Jan Kołodziejczyk. Tylko niektórzy z laureatów mieli oczekiwać na maila z zaproszeniem do występu podczas koncertu i Janek takiego maila otrzymał. Na miejscu okazało się, że do wystąpienia na Koncercie Laureatów wybrano tylko ośmiu recytatorów ze wszystkich kategorii wiekowych, trzech z klas 1-3, trzech z klas 4-6, jednego z klas 7-8 i jednego ze szkoły średniej. Tych ośmiu recytatorów, w tym Janek, zostało nagrodzonych równorzędną nagrodą 1 miejsca, a pozostali laureaci otrzymali wyróżnienia.

Bardzo się cieszymy z sukcesu Janka, z serca mu gratulujemy i życzymy, aby jego przygoda z literaturą piękną, recytacją i propagowaniem wśród młodzieży kultury żywego słowa trwała jak najdłużej i przynosiła mu wiele radości.

Renata Kołodziejczyk (mama)