Fantom za elektrośmieci

Od ubiegłego roku szkolnego w Naszej Szkole zbieramy elektrośmieci w ramach projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Program ten powstał w roku 2011 z inicjatywy ElektroEko. W pierwszym etapie obejmował działania lokalne, na terenie Warszawy, ale już w kolejnym roku osiągnął zasięg ogólnopolski.

Cele zbiórek elektrośmieci to:

Podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru.

Budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów jako elementu niezbędnego w procesie ochrony środowiska naturalnego.

„Moje miasto bez elektrośmieci” to nieszablonowa edukacja oparta o bezpłatne materiały edukacyjne dostarczane do placówek oświatowych. To działania oferujące uczestnikom możliwość wyposażania placówek w nowoczesne pomoce i wyposażenie sal, za elektrośmieci, w ramach autorskiego Funduszu Oświatowego.

Do dnia dzisiejszego w Naszej Szkole zebraliśmy 2966 kg elektrośmieci. Wymieniliśmy je na fantoma do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W bazie pomocy, które można odebrać za zebrane śmieci, jest bardzo dużo pomocy dydaktycznych. Na początek wybraliśmy fantoma do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki niemu uczniowie całej naszej szkoły będą doskonalić umiejętność ratowania ludzkiego życia.

Polityka oświatowa państwa w tym roku kładzie duży nacisk na edukację prozdrowotną. Najważniejsze jest ludzkie życie i zdrowie, należy o nie dbać w każdym wieku. Wypadki zdarzają się bardzo często i każdy z nas powinien potrafić udzielić pierwszej pomocy. W szkole uczymy wszystkich, od przedszkola  po najstarsze klasy, jak opatrywać rany, układać kogoś w pozycji bocznej bezpiecznej, co robić w przypadku oparzenia, odmrożenia, porażenia prądem i gdy zaistnieją inne zagrożenia życia i zdrowia. Niezbędnym przyrządem do nauki udzielania pierwszej pomocy, w postaci zewnętrznego masażu serca i sztucznego oddychania, jest fantom. Na nim będą ćwiczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły. Do tej pory pracowaliśmy na starym, już dwudziestopięcioletnim urządzeniu, podarowanym naszej szkole przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie się w naszą zbiórkę i prosimy o jeszcze, ponieważ akcja trwa nadal.

 

Krystyna Flisiak