Obchody Dnia Świętego Patryka

    18 marca w poniedziałek w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka –patrona Irlandii.
Z tej okazji już od tygodnia uczniowie przygotowywali się do tego święta. Klasy dekorowały swoje sale w symbole irlandzkie, redagowały treści na gazetki klasowe w ramach organizowanych konkursów na najlepiej przystrojoną salę oraz gazetkę klasową.

    Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o Irlandii, historii kraju, muzyce, literaturze, sporcie i słynnych tańcach irlandzkich. Chętni uczniowie, a było ich wielu, przygotowali kapelusze w ramach indywidualnego konkursu na najciekawsze nakrycie głowy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych też miały swój udział w tym święcie, mianowicie, wysłuchały ciekawostek o Irlandii, kolorowały Leprechauna –skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądały bajkę o Świętym Patryku w wersji angielskiej. Na hallu szkoły można zobaczyć wspaniałe prace plastyczne dzieci. Na tablicach umieszczone zostały najważniejsze fakty o Irlandii. Największą atrakcją okazały się kapelusze, prace biorące udział w konkursie na najciekawsze nakrycie głowy. Pomysły był bardzo różne, uczniowie naklejali koniczynki na kapelusze, doklejali brodę, wycinali falbanki do nakrycia głowy. Kreatywność dzieci była rewelacyjna, a ilość prac konkursowych świadczy o ogromnym zainteresowaniu konkursem.

    Cieszy nas fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka, zakładając coś zielonego na siebie, zdobiąc klasy w barwy flagi irlandzkiej. Całość obchodów dnia Świętego Patryka uświetniła degustacja kruchych ciastek irlandzkich, trójkolorowych galaretek oraz zielonego ciasta.

Nauczyciele języka angielskiego

 

HAPPY ST. PATRICK’S DAY

    17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku).

    Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej.
Według legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.

Świętuje nie tylko Irlandia.
Dzień świętego Patryka jest obchodzony poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane zarówno z popularnością kultury celtyckiej, jak i pewnymi podobieństwami kulturowymi. W Stanach Zjednoczonych obchody tego święta sięgają 1737 roku, kiedy Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. W innych krajach święto jest związane przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.
Życie oraz dokonania świętego Patryka są wspominane 17 marca, ponieważ ten dzień przyjmuje się za datę jego śmierci.

„Oczyścił” kraj
Na temat świętego krążą niezliczone mity i opowieści. Nie wiadomo, z którego kraju pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem. Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Był wychowywany w tradycji chrześcijańskiej. Kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.

    Legenda podaje, że po 6 latach święty Patryk wydostał się z niewoli i udał się do Galii, gdzie uczył się u biskupa Germanusa z Auxerre. Wkrótce wrócił w rodzinne strony i postanowił zostać księdzem. Miał proroczy sen, który wezwał go do nawrócenia Irlandii. W roku 432 powrócił więc do krainy Celtów jako głosiciel wiary chrześcijańskiej. Wcześniej został wyświęcony na biskupa.
Jedna z legend związanych z postacią świętego Patryka opowiada o 40 dniach, które duchowny spędził, modląc się na Croagh Patrick (Góra świętego Patryka). W tym czasie spłynęła na niego nadprzyrodzona moc, dzięki której oczyścił wyspę z plagi gadów i płazów. Dzisiaj wydarzenie to symbolizuje religijne oczyszczenie Irlandii spod władzy szatana. Na Croagh Patrick każdego roku podążają pielgrzymki.

    Najbardziej uroczyste obchody Dnia świętego Patryka odbywają się oczywiście w Irlandii. Dzień ten jest wolny od pracy (nie tylko w Irlandii, ale także w Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserracie). Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne. Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna (shamrock), stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspominanego świętego.
Z tym świętem wiążą się też ciekawe, a nawet zaskakujące fakty. Posłuchajcie:

    Ważnym elementem celebracji jest ponadto spożywanie rodzimej whiskey. Szklanka tego trunku wypijana w Dzień świętego Patryka nazywana jest „dzbanem Patryka”. W innych krajach święto to wiąże się z promocją kultury irlandzkiej.

    W pubach i restauracjach często podaje się zielone piwo, a obchodom towarzyszą festiwale muzyki irlandzkiej i pokazy irlandzkich tańców. Upowszechnił się również zwyczaj „kolorowania” różnych słynnych miejsc na zielono, np. Krzywej Wieży w Pizie czy EmpireStateBuilding w Nowym Jorku.
W Stanach Zjednoczonych obchody tego święta sięgają 1737 roku, kiedy Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę.

    W Polsce to święto obchodzone jest na sposób irlandzki od zaledwie kilku lat, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wcześniej było jedynie kolejnym wspomnieniem jednego z panteonu świętych Kościoła katolickiego.

    Z Dniem Świętego Patryka wiąże się także symbol czterolistnej koniczyny. Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. W dniu św. Patryka (17 marca), shamrock jest noszony w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie.

Oto krótkie filmiki o życiu i działalności świętego Patryka:

Plakat informujący o obchodach Dnia Świętego Patryka