foto_galeria49

Dzień Europy w Jedynce

    Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego obchodziła Dzień Europy. 9 maja jest dniem, w którym co roku wszystkie kraje europejskie świętują pokój i jedność. W tym właśnie dniu przypada rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”.

    Główne uroczystości w Jedynce miały miejsce 13 maja . Ale szkoła przybrała barwy niebiesko-żółte już 9 maja, kiedy to hol główny zapełniły wystawy na temat Unii Europejskiej przygotowane przez uczniów szkoły. Było międzynarodowo, kolorowo i smacznie.

    Uczniowie pod opieką nauczycieli języka angielskiego: P. Barbary Gołofit i Bożeny Czarnoty przygotowali ciekawe stoiska wystawiennicze różnych krajów wchodzących w skład Unii  Europejskiej. W tym roku zaprezentowano: Włochy, Grecję, Niemcy, Chorwację, Francję, Portugalię, Maltę, Rumunię, Węgry,Wielką Brytanię oraz oczywiście Polskę!  Nie zabrakło ciekawych gadgetów, strojów narodowych oraz tradycyjnych potraw. Można było skosztować sałatkę grecką, pizzę, lasagne, tiramisu, sery francuskie, nasz rodzimy bigos, pierogi, szarlotkę i wiele innych.

    Z audycji radiowej pt. „Europa da się lubić” dowiedzieliśmy się licznych ciekawostek związanych z UE oraz przypomniana została droga Polski do Wspólnoty.

    Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się stolik z talerzami turystycznymi z różnych zakątków Europy oraz wystawa zdjęć uczniów z obozu szkoleniowego z języka angielskiego Euroweek, organizowanego w kwietniu tego roku i kontynuowanego już po raz szósty w naszej szkole.

    Trzeba przyznać, że nasi uczniowie to prawdziwi Europejczycy – zarówno audycja przez radiowęzeł, wystawy w holu głównym, jak i stoiska degustacji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wszyscy jesteśmy Europejczykami – do zobaczenia już za rok.

Bożena Czarnota, Barbara Gołofit

Artykuł stale dostępny w zakładce Aktualności  oraz Realizowane Projekty -> Język Angielski