ekonomia

W świecie ekonomii

Czym jest pieniądz?

– To powszechnie akceptowalny środek wymiany, za pomocą którego dokonuje się płatności za nabyte towary lub usługi.

– To środek płatniczy, którym zapłacimy (wymienimy) np. za nowe ubrania.

Krótka historia pieniądza

  • Barter – czyli wymiana towarowa. Chcąc nabyć dany towar ludzie wymieniali się tym co już posiadają.
  • Metale szlachetne – czyli kolejny etap ewolucji pieniądza, Chcąc nabyć dany towar ludzie płacili metalami szlachetnymi (np. złotem).
  • Monety – Pojawienie się monet podobnych do tych znanych nam obecnie. Za rzeczy ludzie płacili monetami.
  • Pieniądz papierowy – Kolejnym etap ewolucji pieniądza było pojawienie się banknotów papierowych, które zaczęły zastępować monety z prostej przyczyny – są dużo lżejsze od monet i łatwiejsze w przechowywaniu.
  • Plastikowe karty – Rozwój technologii sprawił, że pojawiły plastikowe karty, na których zapisana jest informacja o posiadanych środkach na koncie.
  • Elektroniczny pieniądz – Upowszechnienie się internetu i informatyzacja doprowadziły do ewolucji pieniądza w postać elektroniczną.

Skąd dorośli biorą pieniądze?

Nie, pieniądze nie rosną na drzewach. Pieniądze można zdobywać na wiele sposobów. Najważniejszym z nich jest wynagrodzenie za pracę. Dorośli po ukończeniu nauki idą do pracy. Za wykonywanie swoich obowiązków otrzymują pieniądze zwane wynagrodzeniem.

Czym się różni potrzeba od zachcianki?

Potrzeba to coś niezbędnego do życia. To przedmioty i usługi, które dają poczucie bezpieczeństwa. Potrzeby: żywność, dom, lekarstwa, odzież (jeśli nie posiadamy), narzędzia do pracy.

Zachcianka to coś, co może nam sprawić radość, lecz nie jest nam niezbędne do życia, nauki i pracy. Zachcianki: gry komputerowe,  nowe zabawki, nowe ubrania, płatne dodatki do gier

internetowych.

Czym jest oszczędzanie? 

Oszczędzanie to odkładanie części posiadanych pieniędzy przez pewien okres czasu.  Zaoszczędzone pieniądze w przyszłości można przeznaczyć na dowolny cel. Oszczędzając(odkładając pieniądze) przez jakiś czas możemy uzbierać środki na zakup nowej książki czy zabawki.

Czym jest podatek?

– Podatek to część wynagrodzenia, którą przekazujemy na rzecz dobra wspólnego.  Z podatków finansowane są przedsięwzięcia, które służą społeczeństwu.

– Pieniądze pozyskane z podatku przeznaczane są na nasze bezpieczeństwo. Dzięki podatkom budowane są np.  szkoły, szpitale czy drogi.

Czym jest 1% podatku?

1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

  • 1% podatku to wyjątkowe wsparcie dla szlachetnych inicjatyw
  • 1% podatku można przeznaczyć na pomoc potrzebującym!
  • Dzięki 1% podatku można organizować akcje edukacyjne dla dzieci!

Prezentacja multimedialna – W świecie ekonomii (PDF)

Prezentacja multimedialna – W świecie ekonomii (PPTX)

Zadania do wykonania – W świecie ekonomii (PDF)