23 kwietnia

Drogi Czytelniku

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z okazji święta na całym świecie organizowane są debaty, konferencje, dotyczące  książek i czytelnictwa a także uroczystości wręczenia nagród literackich i spotkania autorskie.

W tym dniu warto przypomnieć sobie jak ważną rolę odgrywa czytanie w naszym życiu:
– wzbogaca język i słownictwo,
– pogłębia wiedzę,
– rozwija zainteresowania i wyobraźnię
– kształtuje charakter i osobowość,
– stymuluje pamięć i koncentrację,
– obniża i łagodzi poziom stresu,
– dostarcza rozrywki, oddala od problemów
–  i wiele innych.

„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”
Jan Amos Komeński

Święto może być dla nas wszystkich okazją do refleksji czytelniczych: jakie książki lubię…, jaka książka jest dla mnie szczególnie ważna…, jaka miała na mnie pozytywny wpływ…, wzbudziła moją ciekawość i jest godna polecenia???

Symbolem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest czerwona róża.