Andersen

Spotkanie z Andersenem

HANS CHRISTIAN  ANDERSEN urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense, na wyspie Fionii, w samym sercu Danii.
Dzień urodzin tego światowej sławy baśniopisarza ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.

Z tej okazji chcemy przekazać kilka ciekawostek o pisarzu, którego twórczość wszyscy znamy oraz przykłady jego baśni, niektóre wraz z linkiem do treści utworu.

Rodzina Andersenów była bardzo uboga. Jego ojciec był szewcem, mama pracowała jako praczka i służąca. Andersen był jedynakiem. Jego ojciec miał liczne zdolności artystyczne, np. lubił muzykę, grał na flecie. Miał szczególne zamiłowanie do książek, ponieważ był biedny miał ich niewiele, ale za to kochał je i czytał nieustannie swojemu synowi, głównie baśnie Lafontaine’a , ,,Baśnie z tysiąca i jednej nocy” oraz sztuki teatralne. Pomimo biedy pisarz dobrze wspominał swoje dzieciństwo w domu rodzinnym: ,,Mój ojciec, Hans Andersen, we wszystkim pozostawiał mi zupełną swobodę, kochał mnie nad życie.

Cały swój wolny czas i wszystkie niedziele, poświęcał na to, by dla mnie majstrować zabawki i obrazki. A wieczorami czytał mi na głos”.
Rodzice zaszczepili w nim również miłość do teatru. W krainę baśni pisarza wprowadziła również babcia, opowiadając mu bajki, którym nie było końca.  Opowiadania pobudzały jego wyobraźnię i rozweselały smutne dzieciństwo. Andersen cierpiał na dysleksję, w swoich tekstach popełniał liczne błędy, korygowane przez wydawców.
W wieku 11 lat Hans Chrystian  Andersen stracił ojca, z powodu komplikacji zdrowotnych po udziale w wojnie napoleońskiej w 1816r. Musiał porzucić szkołę i zacząć pracować, aby pomóc mamie. Uciekając od biedy i trudów życia zbudował sobie miniaturowy teatr i czytał mnóstwo książek. Jego zamiłowanie do sztuki często było przedmiotem drwin i żartów ze strony kolegów.

W 1819 roku, mając 14 lat, wyjechał do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem.

W latach 1820–1821 uczęszczał tam do szkoły baletowej.  Próbował dostać się do Królewskiego Teatru w Kopenhadze, jednak  jego kandydaturę odrzucono. Rozpoczął karierę jako śpiewak z wysokim sopranem, jednak utracił go po mutacji. W wyniku tych niepowodzeń pierwsze lata w stolicy były dla niego bardzo trudne, często głodował, lecz nie poddał się i zaczął pisać sztuki.  Andersen zaprzyjaźnił się wówczas z dwiema rodzinami: Collin i Wulff, które stały się dla niego bardzo bliskie, jak własna. Poznał również wiele osób z wyższych sfer oraz zdobył wpływowych przyjaciół. W 1822 roku dostał stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Studiował wytrwale oraz pisał wiersze, komedie i dramaty. W roku 1822 debiutował zbiorem utworów ,,Młodzieńcze próby”. W 1829r. w Teatrze Królewskim w Kopenhadze została wystawiona jego pierwsza komedia ,,Miłość na wieży Św. Mikołaja”, która cieszyła się znacznym powodzeniem i  była pierwszym promykiem sławy pisarza. Sukcesem literackim była jego pierwsza powieść autobiograficzna  pt. ,,Improwizator”.

Hans Christian Andersen był bardzo ciekaw świata, o czym świadczą liczne, uwielbiane przez niego podróże po Danii i Europie, podczas których nie tylko pisał lecz również rysował, zachwycony pięknem otaczającej przyrody i dzieł sztuki. Twierdził, że ,,podróżować to żyć”. Nadmierna wrażliwość, kompleksy i urazy wyniesione z dzieciństwa, poczucie osamotnienia, ciągły niepokój, brak szczęścia w miłości sprawiły, że zyskał opinię dziwaka, co uniemożliwiło mu znalezienie stałego miejsca i prowadzenie ustabilizowanego życia.

BAŚNIE

Światową sławę przyniosły mu baśnie i opowiadania dla dzieci. Jego pierwszą baśnią był prawdopodobnie tekst z 1823r.pt.,, Świeca łojowa”, odnaleziony w Odense w 2012 roku przez duńskiego historyka-amatora. Pierwszy zbiór pt. ,,Baśnie opowiadane dzieciom” ukazał się w 1834r. i nie zyskał od razu popularności. Nie zniechęciło to jednak Andersena do pisania baśni, jak sam pisze: ,,żyłem i obracałem się w kręgu baśni, których tylu nasłuchałem się w dzieciństwie i w czasie wędrówek po naszych wyspach; nie mogłem się od nich oderwać, nie mogłem się oprzeć wspomnieniom dzieciństwa”.

W 1835r. ukazał się drugi tomik ,,Baśni”, a kolejny w 1837r. i odtąd  Andersen zyskał sławę, uznanie, pieniądze, stał się ukochanym pisarzem dzieci i dorosłych. Otaczała go miłość i podziw nie tylko rodaków, lecz także cudzoziemców. Napisał ok. 156 baśni przetłumaczonych na ponad 80 języków. Jego baśnie zdobyły serca czytelników spośród różnych ras i narodów od Europy po Amerykę, Japonię, Indie i Afrykę.

Wspólną cechą baśni Andersena jest piękno i prostota języka, uniwersalne wartości moralne, jak:  miłość do świata i ludzi, współczucie i wrażliwość na krzywdę , sprawiedliwość, zwycięstwo dobra nad złem. Większość z nich jest związana z codziennym życiem ludzi wraz z troskami, radością i niepokojem, fantazja łączy się z rzeczywistością.

HANS CHRISTIAN  ANDERSEN zmarł w 1875 roku.

Pośród niezliczonych telegramów, wieńców i kwiatów od dworu królewskiego, od mieszkańców Danii i przyjaciół zagranicznych, od dzieci całego świata widniał jeden skromny napis, który w kilku słowach powiedział najgłębszą prawdę o wielkim baśniopisarzu:

,,Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki,

Bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”.

Baśnie Hansa Christiana Andersena kochają wszystkie dzieci na całym świecie do dzisiaj. O niegasnącej popularności świadczą również liczne animacje i ekranizacje utworów Andersena.

Anioł https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/aniol.html
Bałwan ze śniegu
Bąk i piłka https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bak-i-pilka.html
Brzydkie kaczątko  https://lektury.gov.pl/lektura/brzydkie-kaczatko

Bzowa babuleńka
Calineczka https://lektury.gov.pl/lektura/calineczka

Choinka https://lektury.gov.pl/lektura/choinka

Cień https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/cien.html

Coś https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/cos.html

Czerwone buciki / Czerwone trzewiczki https://lektury.gov.pl/lektura/czerwone-buciki

Dzbanek do herbaty

Dziewczynka z zapałkami https://lektury.gov.pl/lektura/dziewczynka-z-zapalkami

Dzielny żołnierz cynowy / Dzielny cynowy żołnierz
Dzikie łabędzie
Dzwony https://lektury.gov.pl/lektura/dzwony

Historia roku https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/historia-roku.html

Igła do cerowania
Kalosze szczęścia  

Kogut podwórzowy i kogucik na dachu
Krasnoludek https://lektury.gov.pl/lektura/krasnoludek
Królowa Śniegu https://lektury.gov.pl/lektura/krolowa-sniegu
Krzesiwo
Księżniczka na ziarnku grochu
Kwiaty Idalki / Kwiaty małej Idy https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kwiaty-idalki.html

Latający kufer
Len https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/len.html
Listek z nieba https://lektury.gov.pl/lektura/listek-z-nieba

Mała Syrenka
Mały Klaus i duży Klaus

Matka https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/matka.html
Motylek https://lektury.gov.pl/lektura/motylek
Nowe szaty króla
Ogrodnik i jego chlebodawcy
Co ojciec czyni, jest zawsze słuszne / Ojciec ma zawsze rację
Ole Zmruż-oczko
Opowieść o matce
Opowieść z wydm
Ostatnia perła
Ostatni sen starego dębu
Pasterka i kominiarczyk
Pod starą wierzbą https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pod-stara-wierzba.html

Polny kwiatek https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/polny-kwiatek.html
Stokrotka
Ropucha https://lektury.gov.pl/lektura/ropucha
Rzecz całkiem pewna / Pewna wiadomość
Słowik https://lektury.gov.pl/lektura/slowik

Stara latarnia
Sosna
Stary dom

Syrena https://lektury.gov.pl/lektura/syrena
Szyjka od butelki
Ślimak i róża https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slimak-i-roza.html
Śpiewak spod strzechy https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/spiewak-spod-strzechy.html
Świniopas
Talizman
Towarzysz podróży https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/towarzysz-podrozy.html

U króla Olch https://lektury.gov.pl/lektura/u-krola-olch
Wszystko na swoim miejsc https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wszystko-na-swoim-miejscu.html

Z jednego gniazda https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/z-jednego-gniazda.html

Za tysiąc lat.

ZACHĘCAMY DO LEKTURY