dzień ziemi ok

Dzień Ziemi 2021

W czwartek, 22 kwietnia 2021 roku obchodzimy Dzień Ziemi. Hasło przewodnie tegorocznego dnia Ziemi to „Przywróć naszą Ziemię”.

Jako Światowy Dzień Ziemi obchody w Polsce organizują między innymi Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz liczne szkoły i inne placówki związane z nauką. Dzień Ziemi corocznie jest koordynowany przez amerykańską organizację Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi w dniu 22 kwietnia obchodzony jest od 1990 roku i jest koordynowany przez lata był przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej z Warszawy.

Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym tematem przewodnim. Oto kilka haseł z poszczególnych lat:
– Przywróć naszą Ziemię – tegoroczne hasło przewodnie 2021 rok.
– Działanie na rzecz klimatu – 2020 rok
– Chroń nasze gatunki – 2019 rok.
– Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem – 2018 rok.
– W kierunku natury – 2017 rok.
– Zmieniaj nawyki – nie klimat – 2014 rok.

Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce organizowane są liczne konferencje i festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów i baterii. Prowadzone są szeroko rozumiane działania edukacyjne angażujące setki tysięcy nauczycieli, studentów i partnerów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenie liderów ochrony środowiska.

Dom dla wszystkich żywych stworzeń. Niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie. Ziemia – arcydzieło stworzenia. Wszyscy używamy wszystkiego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, światła słonecznego, temperatury, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Niestety Ziemia i całe środowisko są konsekwentnie niszczone przez nas – ludzi. Istotnie, dla każdego z nas bardzo ważne jest, abyśmy to zrozumieli i podjęli działania, aby temu zapobiec. Dlatego Dzień Ziemi jest koniecznością.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?
Obchody rozpoczęto od pomysłu świętowania dnia ku czci Ziemi, ale także od koncepcji pokoju. Dzień Ziemi obchodzony corocznie 22 kwietnia to doskonała okazja do upublicznienia stanu naszej planety.
Dzień Ziemi powinien być znacznie dłuższy niż jeden dzień. To musi być historyczny moment, kiedy obywatele świata powstają w ramach wspólnego wezwania do kreatywności, innowacji, ambicji i odwagi, których potrzebujemy, aby sprostać naszemu kryzysowi klimatycznemu i wykorzystać ogromne możliwości, jakie niesie przyszłość bezemisyjna.

Jak Dzień Ziemi pomaga środowisku?
Inicjatywa skupia się na zachęcaniu mieszkańców naszej planety do znaczących działań. Stara się również wpływać na różne obszary życia na Ziemi, takie jak: działania na rzecz klimatu, nauka i edukacja, ludzie i społeczności, ochrona i renowacja, tworzywa sztuczne i zanieczyszczenia. W każdym z tych zagadnień Dzień Ziemi podkreśla konkretne problemy, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć. Efekt? Wiele sukcesów na przestrzeni lat, takich jak np.: posadzenie setek milionów drzew w 32 krajach, rozpoczęcie Wielkiego Globalnego Sprzątania czy organizacja największych wydarzeń ekologicznych związanych z wolnością słowa w historii świata. Nie ma wątpliwości, że Dzień Ziemi to realna pomoc dla środowiska.

Co mogę zrobić z okazji Dnia Ziemi?
Jak podaje oficjalna witryna Dnia Ziemi: „zmiana zaczyna się od działania”. Jeśli chcesz pomóc w ochronie naszej planety i środowiska, możesz podjąć działania, na przykład dołączając do corocznego globalnego sprzątania – ale najlepiej byłoby, gdybyś robił to regularnie, a nie tylko raz w roku. 22 kwietnia to jednak świetna okazja, aby zacząć i zachęcić innych do zrobienia tego samego. Możesz także zostać członkiem Dnia Ziemi, co jest jednym z najbardziej znaczących i bezpośrednich sposobów wspierania inicjatywy. Szkoły są również zachęcane do przyłączania się co roku do obchodów.

Uczniowie klas czwartych wykonali plakaty na temat „Przywróć naszą Ziemię”. Powstały bardzo ciekawe prace, niektóre z nich znajdują się na holu głównym nasze szkoły.

Krystyna Flisiak

Plakaty poniżej – kliknij pierwszy lub dowolny, aby zobaczyć w pełnym rozmiarze